چگونه می توانیم استعدادهای خود را کشف کنیم؟

جدولیاب، محمد سیمری: بسیاری از مردم هیچ گاه به دنبال کشف استعدادها و توانایی ­های خود نمی روند! آن ها فکر می کنند هیچ استعدادی ندارند و میزان مهم بودن شان را دست کم می گیرند. شاید در ابتدا این سوال برای تان پیش آید که استعداد چیست؟ استعداد یعنی کاری را که دیگران به سختی و یا با گذاشتن زمان زیادی می توانند آن را انجام دهند، یک فرد با گذاشتن زمان کم تر و همچنین بهتر از آن، به انجام رساند. استعداد یعنی چیزی است که آن را به طور طبیعی انجام می دهید، فکر می کنید یا احساس می کنید و می توایند به طور مفید از آن استفاده کنید.

استعدادهای خود را کشف کنیم

 

خود شما بزرگترین دارایی هستید که می توانید داشته باشید. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که در چه زمینه هایی استعداد دارید؟ به احتمال زیاد شما نیز مانند بقیه، استعدادها و مهارت های تان را نمی شناسید! استعدادها در برابر چشم ما هستند، اما در شناخت آن‌ ها موفق نیستیم و آن‌ ها را فراموش می‌ کنیم. پیشنهاد می کنیم کاغذی بردارید و در آن، لیستی از استعدادها و مهارت های خود را فهرست بندی نمایید. فروتن نباشید و هر آن چه که در آن خوب هستید را بنویسید. به یاد داشته باشید نوشتن انسان را در شناخت هر چه بیشتر و بهتر خویش، کمک و یاری می‌ رساند.

توصیه می کنیم همواره بر روی زندگی خودتان متمرکز شوید؛ هر شب قبل از خواب، ساعتی را به خودتان اختصاص دهید، آرام باشید و فکرتان را سرگردان نکنید و تنها به کار‌هایی که در طول روز انجام داده اید، فکر کنید. تمامی آن‌ ها را بر روی یک برگه بنویسید؛ حتی موارد دیگری چون به کجا‌ها رفته اید، چه مطالبی را خوانده اید و… را نیز یادداشت نمایید. پس از گذشت یک هفته، یک بازنگری بر روی نوشته های تان داشته باشید. ببینید که انجام دادن چه کارهایی برای تان، با ارزش تر و دلچسب تر است! یا وقتی که با دوستان تان صحبت می کنید بیشتر مایل هستید که در چه زمینه‌ هایی گفت و گو داشته باشید! یا حتی چه مطالبی را بیشتر از رادیو و تلویزیون پیگیری می نمایید؟ سری به کتابفروشی‌ ها بزنید و ببنیید کدام کتاب ها را بیشتر دوست دارید و…

موفقیت یعنی کشف چیزهایی که دارید و می توانید به دنیا ارائه دهید؛ چیزهایی که هیچ کس دیگری آن ها را ندارد. موفقیت یعنی پیدا کردن استعدادهای منحصر به فرد خودتان و استفاده ی مفید از آن ها. شناخت انسان از نفس خویش، علایق خویش، استعداد‌های خویش و… روز به روز بهتر و بهتر می شود. معرفت انسان نسبت به خودش، جهان هستی و خدای خویش روز به روز، بیشتر و بیشتر می شود به شرط اینکه شما نیز با خودتان صداقت داشته باشید.

اگر استعداد پنهان خود را بشناسیم به منبعی غنی دست پیدا خواهیم کرد و در تمام جوانب زندگی از آن بهره خواهیم برد؛ خواه در تلاش برای پیدا کردن شغل مناسبی باشیم، خواه بخواهیم مهارت جدیدی را در خود رشد دهیم و…

مهمترین عامل رشد شما، استعدادهای تان هستند. آن ها را بیابید تا بتوانید از تمام توان خود استفاده کنید. چنان چه فکر می کنید هر کاری را که شما انجام می دهید، بقیه نیز می توانند انجام دهند؛ سخت در اشتباه هستید! کشف استعدادها و توانایی های تان یعنی آگاه تر شدن از این که واقعا چه کسی هستید. فقط وقتی بدانید چه چیزهایی شما را منحصر به فرد می کند، می توانید آن را بپذیرید و از آن استفاده کنید.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x