واقعیت های جالب در مورد انواع تخم حیوانات

شاید تخم مرغ و در کل انواع تخم برای افراد یک چیز ساده و بدون رمز و راز جلوه کند، اما باید بدانید که اینطور نیست. این چیز‌های زیبا می‌توانند با هم صحبت کرده و ناگهان منفجر شوند. تخمک پستانداران ممکن است پوسته نداشته باشد، اما اسرار خاص خود را دارند.

لقاح می‌تواند به شکل انفجار باشد و تخم موش روزگاری می‌توانست یک ماموت را در خود جای دهد و بعد از آن نوبت به دلیل گرد بودن آن‌ها می‌رسد.

۱۰. پنگوئن‌های پدر مراقب‌های بهتری برای تخم‌ها هستند

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

پنگوئن‌های امپراطور خوابیدن روی تخم‌ها را به نوع نر می‌سپارند. نوع ماده پس از گذاشتن یک تخم بزرگ، ماه‌ها آن را ترک کرده و به شکار می‌پردازد و بدین ترتیب زحماتی که بخاطر آن تخم متحمل شده را جبران می‌کند. دانشمندان نسبت به چنین رفتاری از جانب پنگوئن‌ها بسیار کنجکاو شدند، زیرا پنگوئن‌های امپراطور تنها پنگوئن‌هایی هستند که در طول زمستان‌های سرد و طاقت‌فرسای قطب شمال زاد و ولد می‌کنند. ظاهراً پنگوئن‌های نر پر‌های کلفت‌تری دارند که راحتتر از آن‌ها در مقابل سرما محافظت می‌کند.

آن‌ها همچنین دارای کیسه‌ای موسوم به کیسه جوجه هستند که تکه‌ای پوست لخت در ناحیه شکم است. این کیسه باعث می‌شود که تخم در تماس مستقیم با گرمای بدن پنگوئن باشد. جالب اینکه این کیسه فرستنده‌های عصبی دارد که به پنگوئن اطلاع می‌دهد تخم به گرمای بیشتری نیاز دارد. این پنگوئن‌ها معمولاً جوجه متولد نشده خود را روی پا‌های خود قرار داده که از تماس با یخ در امان است.

برای گرمای بیشتر، آن‌ها پاهایشان را از روی یخ بلند کرده و با استفاده از دمشان تعادل خود را حفظ کرده و برای ماه‌ها می‌توانند در این حالت باقی بمانند. در نهایت نر‌ها در اجتماعات بزرگی دور هم جمع شده و با در آغوش کشیدن هم سعی می‌کنند دمای اطراف تخم را ۳۵ درجه سانتیگراد حفظ کنند.


۹. چرا تخم‌ها این شکلی هستند

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

هیچ کس نمی‌داند که چرا تخم‌ها چنین شکل گردی دارند. در سال ۲۰۱۷، دانشمندان در یک مطالعه بزرگ تصمیم به پاسخگویی به این سوال گرفتند. آن‌ها به بررسی ۴۹.۱۷۵ تصویر از تخم‌هایی که توسط ۱.۴۰۰ گونه جانوری زنده و منقرض شده پرداختند. رفتار‌ها و توانایی‌های گونه‌های بالغ نیز مورد بررسی قرار گرفت و در پایان پاسخ سنتی راضی کننده نبود.

همواره گفته شده تخم‌ها به این دلیل نسبتاً گرد و با یک نوک نسبتاً تیزتر هستند که مانع از غلت خوردن و دور افتادن از لانه شوند یا تخم گذاشتن را برای جانور آسان‌تر سازند. اما شواهد بسیاری وجود دارد که تخم در طی تکامل چنین ساختاری یافته، زیرا بدین شکل بهتر در بدن آیرودینامیک جانوران جای می‌گیرد.

پرندگان قوی‌تر با قدرت پرواز بهتر تخم‌هایی بلندتر و نوک تیزتر دارند. از آنجایی که مهارت در پرواز نیز یک فاکتور مهم در این عرصه بوده، این موضوع می‌تواند پاسخی به این سوال باشد که چرا پرندگانی که روی زمین زندگی کرده و قدرت پرواز ندارند، مانند شترمرغ، تخم‌های گردتر و پهن‌تری دارند.


۸. چرا تخم مرغ در مایکروویو منفجر می‌شود

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

هیچ کسی تخم مرغ آب پز شده، اما سرد را دوست ندارد. شاید استفاده از مایکروویو برای گرم کردن آن جذاب به نظر برسد، اما باید بدانید که این کار با انفجار تخم مرغ همراه خواهد بود. در سال‌های اخیر تیمی از محققان بیش از ۱۰۰ تخم مرغ آب پز شده را در درون مایکروویو قرار دارند تا بفهمند که چرا هنگام سوراخ کردن منفجر می‌شوند.

برخی از این تخم مرغ‌ها در درون مایکروویو مانند نارنجک منفجر می‌شدند و برخی دیگر که جان سالم به در می‌بردند روی کف زمین قرار گرفته و با یک دماسنج نوک تیز سوراخ می‌شدند که همواره با انفجاری بسیار خشن همراه می‌شد.

از آنجایی که پوسته تخم نیز منفجر می‌شد، نمی‌توان فشار بخار داخلی را علت انفجار دانست. ظاهراً پاسخ در قسمت زرده نهفته است. تیم محققان دریافت که زرده بسیار سریع‌تر از مایع اطراف آن داغ می‌شود. آب احتمالاً در بسته‌هایی از پروتئین سخت شده گرفتار می‌شود. این موضوع مانع از تبدیل شدن آب به بخار شده و وقتی که در بدنه تخم مرغ سوراخی ایجاد می‌شود، آب با سرعتی بسیار بالا به سمت فضای خالی بیرون جریان می‎‌یابد. این موضوع تمامی ساختار درون تخم مرغ را به هم می‌ریزد و همه چیز با هم منفجر می‌شود.


۷. تخم مغز چیست؟

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

وقتی زنی به نام راشل پالما رفته رفته کلمات را فراموش کرده و بار‌ها فنجان قهوه از دستش افتاد به پزشک مراجعه کرد. در سال ۲۰۱۹، این زن ۴۲ ساله مورد اسکن مغزی قرار گرفته و خبر‌های بدی دریافت کرد. یک ضایعه عجیبی در مغز نشان می‌داد که ظاهراً پالما دارای یک تومور بزرگ و بدخیم در درون مغز خود است. از بیم سرطان بدخیم برای برداشتن تومور به اتاق عمل برده شد. اما وقتی جراحان جمجمه او را باز کردند با چیزی مواجه شدند که انتظار آن را نداشتند.

بافت بدخیم عصبی همواره ظاهری نرم دارد، اما تومور درون مغز پالما بیشتر شبیه تخم بلدرچین بود، چیزی که در نهایت مشخص شد یک نوع کیست است. اگر چه از لحاظ تکنیکی یک نوع تخم به شمار نمی‌آید، اما درون این کیست نوزادی قرار داشت که در واقع نوزاد کرم نواری خوک بود. بدین ترتیب مشخص شد که این زن نه به سرطان مغز بلکه به نوعی بیماری به نام neurocysticercosis مبتلاست که در اثر خوردن تخم میکروسکوپی این انگل ایجاد شده است. اما چگونگی راهیابی این انگل به مغز پالما هیچگاه مشخص نشد.


۶. ماجرای تخم‌گذاری آلباتروس مشهور

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

آلباتروسی به نام Wisdom پیرترین پرنده‌ای است که تاکنون شناخته شده که در سال ۱۹۵۶ در نزدیکی هاوایی زنده شکار شده و پس از وصل شدن یک ردیاب به پایش آزاد شد. عمر دقیق این آلباتروس مشخص نبود، اما این اولین حضور آن در جزیره مرجانی میدوی بوده و بدین ترتیب می‌توان سن او در آن زمان را ۵ تا ۶ سال تخمین زد. در آن سن، آلباتروس‌ها برای پیدا کردن جفت تمام زندگی‌شان به این محل می‌آمدند.

بعد از آن تا سال‌ها خبری از این پرنده نبود تا اینکه در سال ۲۰۰۱ و برای مدت کوتاهی به جزیره مرجانی مذکور بازگشت و این موضوع غیرمعمول نبود. هر جفت تنها یک جوجه بزرگ می‌کند که غذای بسیاری نیاز دارد و به همین دلیل بزرگ کردن بچه چنان کار سختی است که باعث می‌شود آلباتروس‌ها همه ساله بچه‌دار نشوند. اما وقتی این آلباتروس همراه با جفت خود در سال ۲۰۰۶ بار دیگر به این جزیره بازگشت خیلی زود توجه جهانیان را به خود جلب کردند و از آن به بعد هر سال یک بچه را در این جزیره بزرگ کردند.

بدین ترتیب تعداد نوزادان آن‌ها در تمام این سال‌ها از ۳۶ مورد نیز فراتر رفت که برای پرندگانی که تنها یک تخم گذاشته و تولید مثل در آ‌ن‌ها دشوار شکل می‌گیرد بسیار عجیب بود. آخرین تخم این پرنده در سال ۲۰۱۹ باز شد، زمانی که سن او به ۶۸ سال رسیده بود، سنی که برای یک آلباتروس بسیار غیرمنتطره است، زیرا این پرندگان به ندرت بیش از ۵۰ سال عمر می‌کنند.


۵. ماجرای عجیب تخم لاک پشت

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

در برخی از انواع لاک پشت‎‌ها این دمای درون لانه است که جنسیت جنین را تعیین می‌کند و در صورت گرم بودن دمای درون لانه، نوزادان دختر خواهند بود. در شرایطی که اقلیم زمین در حال گرم شدن است، هر ساله از تعداد لاک پشت‌های نری که از تخم بیرون می‌آیند کاسته می‌شود. در سال ۲۰۱۹، محققان روشی برای نجات این خزندگان در معرض خطر عدم تعادل جنسیتی یافتند.

در این تحقیق، تخم‌های لاک پشت‌ها به چند دسته تقسیم شده و برخی از آن‌ها با لایه‌ای ماده شیمیایی پوشانده شدند که باعث می‌شد جنین گرمای بیرون تخم را احساس نکند. سپس این تخم در معرض دما‌های متفاوتی قرار گرفت، اما در کمال ناباوری باز همان اتفاق اول افتاد: در دمای بالا نوزدان دختر و در دمای پایین نوزادان همچنان پسر بودند. در تخم‌هایی که در شرایط متعادل گرمایی نگه داشته شده بودند، اما تعداد نوزادان دختر و پسر تقریباً مساوی بود.


۴. اولین تخم‌های بدون مرگ

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

جوجه‌های نر هیچ استفاده‌ای در صنعت تولید تخم ندارند و به همین دلیل سالانه بیش از ۶ میلیارد جوجه نر تازه بدنیا آمده جدا سازی و از بین برده می‌شوند. این جوجه‌ها خفه شده یا زنده زنده به درون دستگاه‌های خرد کننده فرستاده می‌شوند تا از آن‌ها برای تولید غذای خزندگان استفاده شود، اما فشار‌های فزاینده‌ای برای متوقف کردن این فرایند شکل گرفته است.

در سال ۲۰۱۸ اولین نمونه تخم‌های بدون مرگ در برلین فروخته شد. این تخم‌ها محصول اولین مرغ‌هایی بودند که برادرانشان کشته نشده بودند، زیرا در واقع برادری در کار نبود. این موضوع پس از ابداع فرآیندی توسط محققان آلمانی برای شناسایی جنسیت جنسیت جنین‌های ۹ روزه میسر شد. در ابتدا با استفاده از لیزر سوراخی بسیار ریز در بدنه تخم ایجاد شد و ذره‌ای از مایعات درون آن استخراج و با استفاده از مواد شیمیایی با رنگ متغیر آزمایش می‌شود.

مایع درون تخم‌های حاوی جنین ماده باعث سفید شدن این ترکیب شیمیایی می‌شوند در صورتی که این رنگ در مورد جنین‌های نر آبی رنگ است. این فرآیند بسیار سریع و دقت آن ۹۸.۵ درصد بود.


۳. لقاح شبه انفجار تخم

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

در سال ۲۰۱۴، محققان عنصر روی درون تخم پستانداران را برای یافتن پاسخ‌هایی رنگ آمیزی کردند. آن‌ها می‌دانستند که تخم مقدار زیادی روی آزاد می‌کند، اما نمی‌دانستند این عمل چگونه اتفاق می‌افتد. فلورسنت موجود در تخم به آن‌ها اجازه می‌داد که تحرکات این ماده معدنی را تحت نظر داشته باشند که به نتایج جالبی منتهی شد. اول از همه اینکه تخم پستانداران مقادیر زیادی روی در خود ذخیره می‌کند به نحوی که در هر تخم بیش از ۸.۰۰۰ بخش وجود دارد که در هر کدام یک میلیون اتم روی قرار دارد.

محققان سپس با بارور کردن تخم موش، با نوعی آتش بازی روبرو شدند. در لحظه لقاح، بخش‌های حاوی روی اتم‌های خود را با امواجی شبیه انفجار و جرقه آزاد کردند و این نمایش تا دو ساعت ادامه داشت. ظاهراً آزاد شدن روی به بالغ شدن و رشد تخم و همچنین بارور شدن آن کمک می‌کند.


۲. صحبت جوجه‌ها درون تخم با یکدیگر

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

در سال ۲۰۱۹ محققان دریافتند که تخم‌ها با یکدیگر صحبت می‌کنند. آن‌ها تخم‌های مرغان دریایی را از هم جدا کرده و به گروه‌های سه تایی تقسیم کردند. هر روز دو عدد تخم در هر لانه برداشته شده و درون یک جعبه عایق صدا قرار داده شدند. سپس برای برخی از آن‌ها صدای اخطار مرغان دریایی بالغ پخش شد.. بعد از اینکه همه تخم‌ها در ماشین جوجه کشی قرار گرفتند، آن دسته از تخم‌هایی که صدای والدینشان برای آن‌ها پخش شده بود بیش از بقیه تکان می‌خوردند و زمان بیشتری طول می‌کشید تا جوجه‌های درون آن‌ها از تخم بیرون بیایند.

اما واقعیت جالب در مورد آن یک تخم باقیمانده در لانه بود که هیچگاه این صدا‌ها را نشنیده بود. این تخم‌ها بسیار دیرتر باز شده و هورمون‌های استرس درون آن‌ها بسیار بالاتر بود. انگار که دو تخمی که صدای هشدار والدینشان را شنیده بودند، تخم سوم را از طریق تکان‌های خود از خطر مطلع کرده بودند.


۱. زنده کردن ماموت‌ها با تخم موش

۱۰ واقعیت و کشف جالب در مورد انواع تخم

در سال ۲۰۱۱، جسد یک ماموت پشم‌دار نر در سیبری از زیر یخ‌ها بیرون آمد که نام آن را یوکا نامیدند. در سال ۲۰۱۹، محققان موفق شدند که ژن‌های این ماموت ۲۸.۰۰۰ ساله را استخراج کنند و در میان آن‌ها به دنبال یک هسته سالم گشتند. اما با توجه به مدت زمان طولانی که این ماموت یخ زده بود هیچ سلول سالمی باقی نمانده بود. چنین بود که ایده وارد کردن این ژن‌های آسیب دیده به درون تخم موش شکل گرفت، زیرا تخم موش این توانایی را دارد که دی ان‌ای را کپی کرده و بر اساس آن تقسیم سلولی انجام دهد.

با انجام این کار ابتدا کروموزوم‌های ماموت بیدار شده و چندین واکنش بیولوژیکی نیز شکل گرفت، اما ناگهان همه چیز خراب شد. به دلیل آسیب زیادی که به دی ان‌ای یوکا وارد شده بود، تخم موش نتوانست از مرحله‌ای از رشد فراتر برود.

منبع: listverse

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x