نرخ دیه در سال ۹۹ چه قدر است؟

نرخ دیه هر با آغاز سال جدید دچار تغییر می شود در این مطلب به این موضوع است اشاره خواهیم کرد. سخنگوی قوه قضائیه درباره مبلغ دیه در سال ۹۹ گفت: این موضوع در جلسه شورای عالی قضایی مطرح و نرخ دیه در ماه‌های غیرحرام با رشد ۲۰ درصدی نسبت به امسال، ۳۳۰ میلیون‌تومان تعیین شد.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: دیه سال ۹۸ در ماه‌های غیر حرام ۲۷۰ میلیون تومان بود که به ۳۳۰ میلیون تومان رسید و از اول فروروین ۹۹ لازم‌الاجراست.

بنابر ماده ۵۵۰ قانون مجازات اسلامی دیه قتل زن، نصف دیه مرد است. اگرچه طبق قانون دیه زن نصف دیه مرد است اما در قانون بیمه شخص ثالث شرکت های بیمه و صندوق تامین خسارت های بدنی مکلف اند که دیه زن و مرد را به طور مساوی پرداخت کنند.

مبحث نحوه محاسبه دیه سال ۹۹ کار بسیار تخصصی و دقیقی است که توسط پزشکی قانونی و مراجع قضایی محاسبه می شود. معیار محاسبه نرخ دیه ارزش ۱۰۰ شتر است. البته معیار محاسبه دیه در اسلام شامل ۱۰۰ گاو، ۱۰۰۰ گوسفند، ۲۰۰ حلّه، یک هزار دینار و ۱۰ هزار درهم هم می باشد.

دیه قتل عمد، قتل شبه عمد یا خطای محض با دیه کامل در سال ۹۹ برابر می باشد.

دیه اعضای بدن در سال ۹۹

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که ماه های حرام فقط در موارد فوت ملاک محاسبه دیه است، و دیه جراحت و شکستگی طبق دیه ماه های عادی محاسبه می‌گردد.

  • دیه اعضای جفتی مانند چشم ،گوش ، دست، پا : هر یک ۵۰ درصد و هر دو عضو ۱۰۰ درصد
  • دیه شکستگی استخوان : یک پنچم دیه عضو
  • دیه خرد شدگی استخوان : یک سوم دیه عضو
نرخ دیه در ماه حرامنرخ دیه در ماه عادیسال
۲۵۳ میلیون تومان
۱۹۰ میلیون تومان
۱۳۹۵
۲۸۰ میلیون تومان
۲۱۰ میلیون تومان
۱۳۹۶
۳۰۸ میلیون تومان
۲۳۱ میلیون تومان
۱۳۹۷
۳۶۰ میلیون تومان
۲۷۰ میلیون تومان
۱۳۹۸
۴۴۰ میلیون تومان
۳۳۰ میلیون تومان
۱۳۹۹

 

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین پرطرفدار
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا مهرنیا
محمدرضا مهرنیا
3 ماه قبل

با عرض سلام و احترام با توجه به شرایط فعلی و با وجود هیچ تعادلی در بین هزینها و درآمدها امیدوارم لااقل مسولین امر توان ما این معادله چند مجهولی را داشته باشند و ماری انجام دهند که لااقل به اندازه یک اپسیلون هم که شده بتوانیم بعد از آسیبهای روحی روانی و جسمی عزیزانمون دیه ای به آنها تعلق بگیرد با توجه به اینکه اگر میلیاردها میلیارد هم دیه اضافه گردد حتی به اندازه اندکی نمی‌تواند دردی از دل شخص آسیب دیده بردارد ولی باز خود آن می‌تواند به گونه ای هر چند اندک بارقه ای از امید را… مطالعه بیشتر »

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x