مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ چقدر است؟ | نفقه فرزند به عهده کیست؟

در این مطلب، به توضیحاتی درباره مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ خواهیم پرداخت! با ما همراه باشید. شاید در ابتدا این سوال پیش آید که نفقه یعنی چه؟ در پاسخ بایستی گفت نفقه در لغت به معنی هزینه و خرجی و یعنی تامین هزینه زندگی زن که شامل خانه و اثاثیه آن، غذا، لباس، دارو و درمان می باشد. دقت داشته باشید براساس ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی، در عقد دائم، نفقه زن بر عهده شوهر است. لذا در عقد دائم مرد موظف است به همسر خود نفقه بپردازد.

اما در عقد موقت ، نفقه وجود ندارد اما در صورتی که زن و مرد با یکدیگر بر سر این موضوع توافق کنند، مرد موظف به پرداخت نفقه می شود. نکته مهمی که در ارتباط با نفقه زن وجود دارد آن است که بر اساس ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی، نفقه زن شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج می باشد.

مبلغ نفقه زن چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

قانون گذار در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی، مصادیقی از نفقه را مورد اشاره قرار داده است؛ اما در خصوص مبلغ نفقه زن چیزی بیان نکرده است. نکته مهمی که در این رابطه وجود دارد آن است که مصادیق گفته شده از قبیل مسکن، خوراک و البسه، مصادیق انحصاری نیستند تا نفقه زن را محدود به همین موارد بدانیم. بلکه همانگونه که در ابتدای ماده ذکر شده است، نفقه زن عبارت است از همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن. لذا در صورتی که زن عادت به وجود خادم داشته باشد و یا اینکه به خادم نیاز داشته باشد، شوهر موظف است که برای همسرش خادم بگبرد.

آن گونه که از توضیح بالا بر می آید، مبلغ نفقه زن امر واحد و یکسانی نیست. بلکه بر طبق وضعیت زن تفاوت پیدا می کند. بر این اساس، گاهی این سوال مطرح می شود که مبلغ نفقه در سال ۹۹ چقدر است . پاسخ به این سوال کاملا بستگی به شرایط خانوادگی، عرف و عادات و سایر مسائل خواهد داشت که کارشناس نفقه هنگام تعیین میزان نفقه آنها را مدنظر قرار داده و اقدام به تعیین نفقه می نماید. البته مبلغ نفقه با توجه به نرخ تورم ، متفاوت می شود که بر این اساس می توان تقاضای تعدیل نفقه نمود.

همین که عقد ازدواج میان زن و مردی به صورت صحیح واقع شد ، شوهر مکلف به پرداخت نفقه به همسر خود می شود که خودداری از انجام این تکلیف ، ضمانت های اجرایی حقوقی و کیفری نیز در پی خواهد داشت . فارغ از اینکه در بسیاری از موارد ، سکونت مشترک زن و شوهر به منزله پرداخت نفقه به زن می باشد، در شرایطی ممکن است مبلغ و میزان نفقه پرداخت شده ، محل نزاع و اختلاف میان زوجین گردد.

در چنین شرایطی، لازم است تا مبلغ و میزان نفقه زن به صورت دقیق مشخص شده تا هم حقوق زن رعایت شود و هم شوهر با پرداخت نرخ نفقه تعیین شده ، تکالیف قانونی خود را به انجام رسانده باشد.

نفقه زن در قانون مدنی

یکی از مهم ترین تکالیف قانونی در روابط خانوادگی میان زوجین ، الزام شوهر به پرداخت نفقه به زوجه خود می باشد که این حکم در ضمن ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی به این صورت پیش بینی شده است: ” در عقد دائم نفقه زن بر عهده شوهر است ” . همان طور که از این ماده مشخص است، بر خلاف عقد موقت یا صیغه، تکلیف پرداخت نفقه زن در عقد دائمی نکاح، بر عهده شوهر است.

علاوه بر این، مطابق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ، نفقه زوجه شامل همه نیازهای متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، البسه، نان، اثاث منزل و هزینه های درمانی و بهداشتی و خادم در صورت عادت یا احتیاج به واسطه نقصان یا مرض می باشد.

همچنین یکی دیگر از مهم ترین احکامی که در خصوص نفقه زن در قانون مدنی مشخص شده آن است که که پرداخت نفقه به زن، در مقابل تکلیف زن در رابطه با تمکین از شوهر می باشد. به این معنا که اگر زن بدون دلیل موجهی از تمکین در برابر شوهر خودداری کند ، پرداخت نفقه به وی الزامی نیست. از طرف دیگر، در صورتی که مرد علی رغم تمکین نفقه زوجه را نپردازد، زن می تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای مطالبه نفقه تعیین شده در سال ۹۹ نماید.

نحوه تعیین نفقه زن در سال ۹۹

دقت داشته باشید نفقه زن در سال ۹۹ نرخ و مبلغ مشخص و ثابتی ندارد؛ بلکه با توجه به نیازهای زن تعیین می شود. اما مطلب مهمی که در این رابطه وجود دارد و ذکر آن ضروری است، نحوه تعیین مبلغ و میزان نفقه زن برای سال ۹۹ می باشد.

به طور کلی در صورتی که میان زن و شوهر در رابطه با تعیین مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ توافقی وجود داشته باشد و مبلغی به عنوان نفقه زن تعیین شده باشد، همان مبلغ مناط اعتبار بوده و طبق توافق مذکور، عمل خواهد شد. در غیر این صورت، از آن جهت که تعیین مبلغ نفقه زن امری تخصصی و کارشناسانه می باشد، دادگاه و یا شورای حل اختلاف، تعیین این مبلغ را به کارشناس نفقه ارجاع می کند.

کارشناس نفقه نیز با توجه به عواملی همچون سن و سال، جایگاه خانوادگی، وضعیت اجتماعی و شغلی زوجه به علاوه سایر عوامل تاثیر گذار در این رابطه، مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ را تعیین کرده و شوهر را مکلف به پرداخت آن می نماید.

یکی از مهم ترین تکالیفی که والدین در قبال فرزندانشان بر عهده دارند ، پرداخت نفقه به فرزندان در کنار حضانت یا مراقبت از آنان است که البته ضمانت اجراهای قانونی مهمی نیز در خصوص عدم انجام تکلیف مذکور مورد پیش بینی قرار گرفته است. در صورتی که اختلافی در پرداخت نفقه به فرزند مطرح شود، اصولا دادگاه یا مراجع صالح قضایی به موضوع رسیدگی کرده و حداقل میزان مبلغ نفقه فرزند را مشخص خواهد کرد.

به همین دلیل ، اطلاع از مبلغ نفقه فرزند در سال ۹۹ موضوع مهمی است که به کرات پرسیده شده است و در این مقاله قصد داریم به بررسی این سوال بپردازیم که مبلغ نفقه فرزند در سال ۹۹ چقدر است که پس از ارائه توضیحات مختصری پیرامون نفقه فرزند و شرایط پرداخت نفقه فرزند ، جزییات آن را ارائه خواهیم کرد.

مبلغ نفقه فرزند در سال ۱۳۹۹ چقدر است؟

حال که به بررسی نفقه فرزند و اشخاص عهده دار آن پرداخته و شرایط قانونی مربوط به مطالبه نفقه فرزند را بیان کردیم ، قصد داریم به توضیح مبلغ و میزان نفقه فرزند اعم از دختر و پسر پرداخته و جزییات مربوط به آن را بررسی نمایی .

گاهی این سوال مطرح می شود که مبلغ نفقه فرزند در سال ۹۹ چقدر است و دادگاه چه میزان نفقه برای فرزند مشخص خواهد کرد؟

آیا مبلغ و میزان نفقه فرزندان در هر سال نرخ ثابت و مشخصی دارد یا اینکه توسط دادگاه تعیین می شود؟

در پاسخ به سوالات مذکور ، بایستی گفت که مبلغ نفقه فرزند در سال ۹۹ و یا به طور کلی هر سال، مانند مبلغ دیه، مبلغ حقوق کارگران  و کارمندان دولت و یا سایر مواردی که همه ساله توسط مراجع قانونی مشخص می شوند، مورد تعیین قرار نگرفته است. دلیل اینکه مبلغ نفقه فرزند مشخص نشده هم طبق آنچه گفته شد، در پرداخت نفقه فرزند، توانایی مالی پرداخت کننده نفقه شرط مهمی است که مد نظر قاضی قرار می گیرد.

به همین دلیل در صورتی که دعوایی در دادگاه خانواده و یا شورای حل اختلاف از بابت پرداخت نفقه فرزند اقامه شود، قاضی تعیین مبلغ نفقه فرزند در سال ۹۹ را به کارشناس مربوطه ارجاع می دهد و کارشناس نفقه نیز با توجه به عوامل مختلفی همچون استطاعت مالی پرداخت کننده نفقه، نیاز مالی فرزند، سن، جایگاه اجتماعی و مسائلی از این قبیل، میزان مبلغ نفقه فرزند در سال ۹۹ را مشخص و تعیین خواهد کرد.

پرداخت نفقه فرزند به عهده کیست؟

پرداخت نفقه فرزند در قانون مدنی مورد توجه قانون گذار قرار گرفته است و تحت عنوان نفقه اقارب به آن پرداخته شده است . بر اساس ماده ۱۱۹۹ قانون مدنی در پاسخ به این سوال که نفقه فرزند به عهده کیست ، حکمی کلی بیان داشته است که بر اساس آن:

نفقه اولاد یا فرزندان در درجه اول بر عهده پدر آنها می باشد . اما پس از فوت پدر یا در صورتی که پدر نتواند نفقه فرزندش را بپردازد و توانایی یا استطاعت مالی کافی نداشته باشد، نفقه فرزند در درجه دوم بر عهده اجداد پدری (پدر بزرگ پدری) فرزند است. در صورتی هم که پدر و اجداد پدری فرزند زنده نباشند یا توانایی پرداختن نفقه به فرزند را نداشته باشند ، این بار نفقه فرزند بر عهده مادر است.

البته اگر مادر هم زنده نباشد یا اینکه نتواند نفقه فرزندان خود را بپردازد ، پرداخت نفقه فرزند بر عهده پدربزرگ و مادربزرگ مادری و مادربزرگ پدری قرار خواهد گرفت که باید به صورت مساوی عهده دار پرداخت آن گردند. البته شخص عهده دار نفقه فرزند دختر و پسر باید شرایط قانونی لازم برای پرداختن نفقه به فرزند را نیز داشته باشند که در قسمت بعد به توضیح این موضوع خواهیم پرداخت.

سوالات متداول

۱- مبلغ نفقه تعیین شده برای زن شامل چه مواردی است؟

مواردی همچون خوراک و پوشاک و مسکن و به طور خلاصه کلیه نیازهای متعارف زن از جمله مصادیق نفقه زن هستند.

۲- مبلغ نفقه ای که در سال ۹۹ برای زن تعیین می شود چقدر است؟

مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ نرخ ثابت و مشخصی ندارد و در هر مورد ممکن است متفاوت باشد.

۳- میزان نفقه زن برای سال ۹۹ به چه صورت تعیین خواهد شد؟

کارشناس نفقه با توجه به عوامل مختلفی اقدام به تعیین مبلغ نفقه زن در سال ۹۹ خواهد نمود .

۴- مبلغ نفقه فرزند در قانون چقدر تعیین شده است؟

مبلغ و میزان نفقه فرزند در قانون مشخص نشده بلکه توسط دادگاه تعیین می شود  .

۵- برای تعیین میزان پرداختی نفقه فرزند در سال ۹۹ چه اقدام قانونی باید انجام داد؟

برای مطالبه و تعیین نرخ نفقه فرزند در سال ۱۳۹۹ می توان به شورای حل اختلاف یا دادگاه خانواده دادخواست داد.

۶- مبلغ و میزان نفقه فرزندان در سال ۹۹ چگونه تعیین می شود؟

در تعیین مبلغ نفقه فرزند در سال ۱۳۹۹ مسائلی همچون استطاعت مالی پرداخت کننده و نیاز مالی دریافت کننده نفقه یعنی فرزند مد نظر قرار می گیرد.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
1 دیدگاه
جدیدترین
قدیمی ترین پرطرفدار
Inline Feedbacks
View all comments
حسن
حسن
7 ماه قبل

همان ….که مبلغ یک میلیون وششصد هزار مستمری را برای یک کارگر درسال ۹۸ تعیین کرده است باید بگوید نصف این مبلغ نفقه زن می شود مگر نه اینکه مبلغ مستمری باید تقسیم بر دو شود ؟

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن