چرا روز پانزدهم رجب ، خواندن نماز سلمان و ام داوود سفارش شده است؟

روز پانزدهم رجب که برابر با روز آخر اعتکاف است یک سری اعمال دارد که خواندن نماز سلمان و ام داوود بسیار ثواب دارد و به انجام اعمال آن سفارش بسیار شده است. هم افراد معتکف و هم افرادی که در اعتکاف حضور نداشته اند، می توانند این اعمال را به جای بیاورند.

روز پانزدهم رجب

وی ادامه داد: اعمال ۱۵ رجب به نام اعمال ام‌داوود مشهور است و به گونه‌ای است که وقتی افراد نماز ظهر و عصر را می خوانند،‌ اعمال مورد نظر شروع می شود.

اعمال ام داوود

شمس تصریح کرد: در اعمال ام داود افراد باید یک سری از سوره‌های قرآن کریم را بخوانند به عنوان مقدمه و پس از آن به دعاها و نمازهایی که برای این روز وارد شده و ثواب آن ها به اندازه اعمال شب قدر است، بپردازند.

وی در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: همانگونه که اعمال شب قدر باعث بخشش گناهان می شود اعمال ام داوود نیز به همین اندازه اجر، ثواب و تاثیر دارد و در زندگی افراد تاثیر خود را نشان خواهد داد.

این کارشناس ارشد علوم قرآنی توضیح داد: اعمال ام داوود بسیار مهم است به همین دلیل به افرادی که برای شرکت کردن در مراسم اعتکاف موفق نمی شوند، سفارش شده که پس از نماز ظهر در مسجدها حاضر شوند و این اعمال را همراه با افراد معتکف به جاری بیاورند به امید اینکه با متصل شدن به آن ها از نفس گرم آن ها نیز بهره‌مند شوند و خداوند بهره‌ای از دعای آن ها را نصیب دیگر افراد نیز کند.

اعتکاف

وی یادآور شد: روز ۱۵ رجب همچنین برابر با روز وفات حضرت زینب(س) است که به طور معمول در مساجد مراسمی هم برای بزرگداشت این بانوی گرامی گرفته می شود اما این مراسم ارتباطی با اعمال ام داوود ندارد.

شمس تصریح کرد: در نیمه ماه رجب خداوند درهای رحمت خود را بر روی خلق باز می کند به همین جهت به عبادت و راز و نیاز با پرودگار تاکید بسیاری شده است.

وی اظهار کرد: در روایات نیز بر این موضوع تاکید شده که روزه گرفتن در سه روز ۱۳، ۱۴ و ۱۵ رجب ثواب بسیاری دارد البته افرادی که در مراسم اعتکاف به سر می برند اگر در دو روز ۱۳ و ۱۴ رجب روزه بگیرند ،‌ روزه ۱۵ رجب نیز بر آن ها واجب می‌شود.

این کارشناس ارشد علوم قرآنی توضیح داد: در روز پایانی اعتکاف نمازهایی مورد سفارش قرار گرفته که یکی از آن‌ها نماز سلمان فارسی است و این نماز به گونه‎ای است که در هر رکعت پس از حمد سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه سوره کافرون باید خوانده شود.

اعتکاف

وی اظهار کرد: همچنین سفارش شده که فرد نمازگزار بعد از سلام دست خود را بلند کند و بگوید:

«اَللّهُمَّ یا مُذِلَّ کُلِّ جَبّارٍ ؛ وَ یا مُعِزَّ الْمُؤْمِنینَ اَنْتَ کَهْفى حینَ تُعْیینِى الْمَذاهِبُ؛ وَ اَنْتَ بارِئُ خَلْقى رَحْمَهً بى وَ قَدْ کُنْتَ عَنْ خَلْقى غَنِیّاً وَ لَوْ لا رَحْمَتُکَ لَکُنْتُ مِنَ الْهالِکینَ وَ اَنْتَ مُؤَیِّدى بِالنَّصْرِ عَلى اَعْداَّئى وَ لَوْ لا نَصْرُکَ

اِیّاىَ لَکُنْتُ مِنَ الْمَفْضُوحینَ یا مُرْسِلَ الرَّحْمَهِ مِنْ مَعادِنِها وَ مُنْشِئَ الْبَرَکَهِ مِنْ مَواضِعِها یا مَنْ خَصَّ نَفْسَهُ بِالشُّمُوخِ وَالرِّفْعَهِ فَاَوْلِیاَّؤُهُ بِعِزِّهِ یَتَعَزَّزُونَ وَ یا مَنْ وَضَعَتْ لَهُ الْمُلُوکُ نیرَ الْمَذَلَّهِ عَلى اَعْناقِهِمْ فَهُمْ مِنْ سَطَواتِهِ خاَّئِفُونَ اَسئَلُکَ بِکَیْنُونِیَّتِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ کِبْرِیاَّئِکَ وَ اَسئَلُکَ بِکِبْرِیاَّئِکَ الَّتِى اشْتَقَقْتَها مِنْ عِزَّتِکَ وَ اَسئَلُکَ بِعِزَّتِکَ الَّتِى اسْتَوَیْتَ بِها عَلى عَرْشِکَ فَخَلَقْتَ بِها جَمیعَ خَلْقِکَ فَهُمْ لَکَ مُذْعِنُونَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّدٍ وَ اَهْلِ بَیْتِهِ ».

شمس خاطرنشان کرد: روایت شده است که هر کسی که غمى دارد اگر این دعا را بخواند خداوند او را از اندوه و غم آسایش بخشد.

بیشتر بخوانید:

نماز شب ۱۳ رجب و اعمال مخصوصه + نماز ۱۴ و ۱۵ رجب | ایام البیض

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن