پیش بینی بازار بورس در یکشنبه ۱۲ مرداه ماه ۹۹ چگونه است؟

اگرچه کارشناسان روند بازار بورس را برای هفته جاری متعادل و منفی پیش بینی کرده بودند اما شاخص کل در اولین روز از معاملات روندی خلاف پیش‌بینی کارشناسان را در پیش گرفت و همراه با رشد سه درصدی به سطح یک میلیون و ۹۶۱ هزار واحد رسید. در تحلیل روند بازار بورس امروز و پیش‌بینی بازار فردا ایمان رئیسی، کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه به تجارت‌نیوز گفت: در بازار امروز سهم‌ های بزرگ و شاخص‌ساز توانستند خود را از حاشیه منفی خلاص کرده و سهامی نظیر فولاد، شتران و شستا تا درصدهای کامل مثبت پیش رفتند.

وی با ذکر این نکته که بازار بزرگ و پول‌های بزرگ، سهم‌های بزرگی می‌خواهد، گفت: در تحلیل‌های هفته‌های گذشته سهم‌ها را به دو دسته دولتی و غیردولتی تقسیم کرده بودیم که این ناشی از تحلیل مردم از این سهم‌ها بود. این روزها تفسیر اکثریت سهامداران جدید از سهم‌ها این است که دولت قیمت سهم‌هایی که قرار است عرضه کند را بالا نگه می‌دارد.

وی ادامه داد: اگر قرار است کسی سهمی را بفروشد، قیمت سهم در زمان فروش متعادل می‌شود؛ چیزی که این روزها در بازار شاهد آن هستیم. همچنین تا حدودی این فشار فروش‌ها بی‌ربط با سهام عدالت نیستند، اما این تفسیر درستی نیست که گفته شود؛ چون قرار است دولت یکسری سهم را بفروشد بازار همیشه صعودی خواهد بود. یا اینکه از گوشه و کنار به گوش می‌رسد که مردم می‌گویند در شهرهای مختلف کارگزاری‌های جدیدی تاسیس شده پس اگر قرار بر این بود که بازار صعودی نباشد، این کارگزاری‌ها هم تاسیس نمی‌شدند.

وی اتفاق بد دیگر این روزهای بازار را نداشتن نقطه میانه در سهم‌ها دانست و گفت: نکته منفی این روزهای بازار این بوده که سهم‌ها یا در صف فروشند یا صف خرید و تقریبا نقطه میانه ندارند که خود این امر ناشی از هیجانی است که در بازار ایجاد شده است. در این روزها بازار شاهد ترس در صف‌های فروش یا طمع در صف‌های خرید هست، که البته به علت تورمموجود در جامعه باید به این افراد حق داد. تورم افسار گسیخته‌ای که در پی آن هر روز قیمت کالاها درحال افزایش است و این مردم تنها در تلاش هستند که ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنند.

این تحلیلگر بورس ادامه داد: هفته گذشته شاهد افزایش نرخ ۳۰ درصدی در خودرو بودیم که بر اکثر کالاها مثل قطعات و پلاستیک تاثیر خود را گذاشت. همچنین افزایش نرخ سیمان، شکر و میله‌گرد را شاهد بودیم که این تورم خود را به بورس رسانده است.

رئیسی با اشاره به برخی از کانال‌های تلگرامی طلا و سکه گفت: این کانال‌ها با سوءنیت مدام از این موضوع صحبت می‌کنند که بورس به پایان کار خود نزدیک شده و خواهد ریخت. در صورت وقوع این اتفاق، به این‌ها چه چیزی خواهد رسید؟ اگر این افراد فکر می‌کنند که نتیجه این امر صعود سریع قیمت طلا خواهد بود، باید گفت پول‌هایی که وارد بورس شده به این سادگی‌ها از بازار خارج نمی‌شوند.

وی در خصوص پیش‌بینی روند بازار فردا نیز گفت: باقی سهم‌های شاخص‌ساز و بزرگ، روند متعادل و رو به مثبتی داشته و صف‌های فروششان جمع خواهد شد و شاخص به زودی شاهد ورود به کانال دو میلیون واحد خواهد بود.

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن