نکات حدولی - فهرست 50 ایالت آمریکا | جدول یابفهرست 50 ایالت آمریکا

ایالات متّحده آمریکا با نماد اختصاری USA یا آمریکا، کشوری در آمریکای شمالی، و به پایتختی شهر واشینگتن، دی. سی. است. آمریکا سومین کشور پرجمعیت دنیا و سومین کشور پهناور جهان است، و از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوع‌ترین کشور جهان شناخته می‌شود. آمریکا با تولید ناخالص داخلی بیش از ۱۶٬۸ تریلیون دلار در سال، ۲۴٪ تولید ناخالص جهان و ۱۹٪ قدرت خرید جهان، بزرگ‌ترین اقتصاد در میان کشورهای جهان را داراست.

نظام حکومتیِ آمریکا در چارچوب قانون اساسی، و براساس سیستم جمهوری فدرال بنیاد نهاده شده‌است. این کشور در سال ۱۷۷۶ میلادی (۱۱۵۵ ه‍. خ.)، در پی اعلام استقلال و اتحاد ۱۳ مستعمره سابق بریتانیا شکل گرفت.کشور آمریکا از شرق با اقیانوس اطلس، از غرب با اقیانوس آرام، از شمال با کشور کانادا، و از جنوب با کشور مکزیک همسایه است. این کشور از راه پایگاه دریایی گوانتانامو نیز مرز مشترک اندکی با کوبا دارد. آمریکا همچنین از طریق آلاسکا با روسیه مرز آبی دارد. به علاوه، مجموعه‌ای از جزیره‌ها، ناحیه‌ها، و مناطق متعلق به آمریکا که در سراسر جهان پراکنده شده‌اند.

 

ایالات متحده آمریکا پس از حضور در جنگ جهانی اول و جنگ جهانی دوم، قدرت اثرگذاری خود در جهان را گسترش داد. آمریکا به عضویت دائم شورای امنیت سازمان ملل درآمده‌است و از بنیانگذاران پیمان نظامی ناتو محسوب می‌شود. و پس از فروپاشی شوروی و پایان جنگ سرد به‌عنوان یک ابرقدرت منحصربه‌فرد درآمد. شهروند ایالات متحده آمریکا را معمولاً «آمریکایی» می‌نامند.

 

کشور آمریکا ۵۰ ایالت دارد که هرکدام از آنها بنا بر سامانهٔ فدرالیِ حاکم، دارای سطح بالایی از خودگردانی هستند.

البته ناحیه واشینگتن، دی. سی. جزو هیچ‌یک از ایالات آمریکا نیست و در منطقه خودمختار کلمبیا قرار دارد. ناحیه کلمبیا، در اصل بخشی از ایالت مریلند بود که در سال ۱۷۹۰ برای تأسیس مرکز آمریکا، یعنی شهر واشینگتن، دی.سی. در نظر گرفته شد.

 

فهرست 50 ایالت آمریکا  • آرکانزاس، آریزونا، آلاباما، آلاسکا، آیداهو، آیووا، اوکلاهما، اورگن، اوهایو، ایلینوی، ایدیانا، پنسیلوانیا، تگزاس، تنسی، جورجیا، دلاویر، داکوتای جنوبی، داکوتای شمالی، رودایلند، فلوریدا، کارولینای جنوبی، کارولینای شمالی، کالیفرنیا، کانزاس، کلرادو، کنتاکی، کانتیکت، لوئیزیانا، ماساچوست، مریلند، مونتانا، میسوری، میسی سیپی، میشیگان، مین، مینه سوتا، نبراسکا، نوادا، نیوجرسی، نیومکزیکو، نیوهمپشایر، نیویورک، واشینگتن، وایومینگ، ورمونت، ویرجینیا، ویسکانسین، هاوایی، یوتا.

...
آخرین مطالب وبلاگ جدول یاب