جدول واژه یابی سروش روز،جشن سروشگان

جدول واژه یابی سروش روز،جشن سروشگان توسط تیم طراحان جدول سایت جدول یاب در تاریخ 17 فروردین 1400 و با درجه سختی آسان طراحی شده است. چنانچه نسبت به این جدول نظر و یا انتقادی داشتید در قسمت دیدگاه آن را ثبت کنید. جدول یاب همواره پذیرای دیدگاه های شما عزیزان خواهد بود.

توضیحات جدول

در اوستا به صورت sraoša- یا seraoša-و در فارسی میانه مانوی به صورت به معنی "شنیدن"Ösrõšahrãy یا srõšãw آمده است.این واژه از ریشه ی sru اشتقاق یافته است و در اوستا هم به معنی "فرمانبرداری" به کار رفته است و هم نام یکی از ایزدان است.سروش ایزدی است که زمزمه کردن (نیایش) را به مردم آموخت.او ایزدی است که قبل از طلوع آفتاب بانگ زده و مردم را برای نیایش پروردگار فرا می­خواند. او از ایزدان بزرگی است که بر نظم جهان مراقبت دارد.
بنا بر روزهای ایرانیان باستان،هفدهمین روز از هر ماه به نام ایزد سروش نامیده شده است و جشنی به نام جشن سروشگان در این روز برگزار میشود.روز سروش در ماه فروردین از اهمیت ویژه­ای برخوردار بوده و جشن سروشگان گرفته می­ شده است.ایرانیان در این روز به عبادت و نیایش پروردگار پرداخته و به معابد می­رفتند.
ایزد سروش بر فراز کوه البرز کاخی دارد، با یک‌هزار ستون که به خودی خود روشن است و ستاره‌نشان (یسنه ۵۷، بند ۱۰).گردونهٔ او را در آسمان،چهار اسب نر درخشان و تیزرو با سم‌های زرین می‌رانند.هیچ موجودی از ایشان پیشی نمی‌گیرد و بدین‌گونه است که او دشمنان خود را در هر کجا که باشند، دستگیر می‌کند.سروش همیشه بیدار است و هرگز به خواب نمی رود و مخلوقات مزدا را پاسبانی می کند و برای محافظت نوع بشر هر روز و هر شب،سه بار به دور زمین می گردد.نماد مادی سروش خروس نام نهاده شده که با بانگ بامدادی خود مردم را از پی ستایش خداوند بخواند.در مجموعه ی یشت ها، یشت یازدهم برای سروش است.

برخی از صفات سروش در اوستا به قرار زیر است: قوی بازو ،چست و چالاک ، چابک ترین در میان جوانان ، شهریار جهان، دارنده ی سلاح سخت ، دارای سلاح آخته ، دارای ابزار مینوی یعنی "اهونور"، "یسنوکرتی" و "فشوشومانتره"،"تنومانتره" یعنی دارای پیکری با کلام مقدس ، پاک ترین و رد (:سرور) پاکی ، دارای اندیشه ای والا ، خوش سخن ، نگهبان آفریدگان، پاسبان سرار گیتی و پناه دهنده ی بینوایان .
سروش در میان ایزدان نخستین کسی است که زبان به ستایش خداوند و نیایش امشاسپندان گشود. نخستین کسی که مراسم مذهبی به جای آورد و پنج گاتهای زرتشت را بسرود.ایزد سروش بر آن است تا نیروهای اهریمنی چون "خشم"، "کنده یا مستی" ، "بوشاسپ یا خواب و تنبلی" (و مهمتر از همه " دروغ" را از میان ببرد.
سروش نابود کننده ی دیو آز و خشم است و به همراه مهر و رشن (دو ایزد باستانی ایرانیان) اعمال انسان ها را سنجیده و به نیکو کاران پاداش و به بدکاران کیفر می دهد. او فرمانروا و دهبد جهان است .بر تمامی ارزه (کشور غربی) و سوه (کشور شرقی) فرمانروایی دارد. او نگهبان تن در جهان است و برای نگهبانی آفریدگان،همواره بیدار و هوشیار بر گرد جهان می گردد.هفدهمین روز هر ماه به نام ایزد سروش به عنوان پیام آور غیب و پیک ایزدی شناخته می شود.

دیدگاه ها

به کیفیت جدول واژه یابی سروش روز،جشن سروشگان چه نمره ای می دهید؟
 • شقایق:
  سلام
  خیلی راحت بود

  7 روز پیش2021-04-09 23:35:33

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • فانوس عزیزی سروش ایزدی:
  سلام بسیارعالی بود ممنون
  1 هفته پیش2021-04-08 23:03:33

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • شاهرخ سید اسمعیلی:
  خیلی با حال بود
  1 هفته پیش2021-04-07 10:42:48

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • سید مجید قاسم تبار:
  سلام و عرض ادب

  " سروش ایزدی "

  در بین تمامی جداول " واژه یابی " این جدول از همه جالب تر بود

  1 هفته پیش2021-04-07 06:53:18

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی تان.
 • سکینه قبادپور:
  سروش ایزدی سلام خسته نباشیدمتشکرم
  1 هفته پیش2021-04-06 22:58:30

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی تان.
 • جهانگیر میرزاجانی:
  سلام سروش ایزدیگار بسیار عالی بود
  1 هفته پیش2021-04-06 20:29:11

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • آناهیتا حاجی ابوتراب:
  سروش ایزدی خوب بود
  1 هفته پیش2021-04-06 18:05:11

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • مگی:
  درود وسپاس .سروش ایزدی .یزدان نگهبان شما باشد که مارا با فرهنگ ایرانی اشنا کردید.
  1 هفته پیش2021-04-06 14:56:42

  پاسخ: با سلام و تشکر فراوان از همراهی و محبت تان، ممنونیم که با حضورتان باعث دلگرمی مان هستید.
 • عبدالرضا کاظمی:
  سردش ایزدی عالی بود
  1 هفته پیش2021-04-06 14:23:40

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی گرم شما.
 • ناهید خوشیان:
  سلام ممنون سالی دور از کرونا براتون خواهانم
  1 هفته پیش2021-04-06 14:07:14

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی گرم شما.
نوشته‌های بلاگ جدولیاب