مالیات بر ارث به چه چیزهایی تعلق می گیرد؟ + مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره مالیات بر ارث ، مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث و همچنین آدرس ادارات تهران جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث خواهیم داشت! با ما همراه باشید. مالیات نقش زیادی در عمران و آبادانی یک کشور دارد و یکی از مهم ‌ترین منابع برای کسب درآمد دولت است. انواع مختلفی از مالیات وجود دارد که یکی از مهم ‌ترین آنها، مالیات بر ارث است. مالیات بر ارث نوعی از مالیات مستقیم محسوب می‌شود که بر دارایی به جا مانده از افراد وضع می ‌شود.

بعد از فوت افراد ماترک یا اموال منقول و غیرمنقول باقیمانده از آنها بین وراث تقسیم می ‌شود. این وارثان بنا به سهم خود از ارث و همچنین میزان خویشاوندی که با فرد متوفی دارند، باید مالیات بر ارث را پرداخت کنند. در صورت عدم پرداخت این نوع مالیات، وراث نمی ‌توانند مالکیت اموال منقول و غیرمنقول فرد متوفی را به خود انتقال دهند یا دخل و تصرفی در آن داشته باشند! به عنوان مثال، نمی ‌توانند اموال را به فروش برسانند.

بحث مالیات بر ارث از گذشته ‌های دور در ایران مورد توجه قرار گرفته است و اولین قوانین آن در سال ۱۳۱۶ شمسی به تصویب رسیده است. با این حال، در خلال این سال‌‌ ها همواره قوانین مربوطه به روزرسانی شده است. در سال ۱۳۹۴ شمسی، قانون مالیات‌ های مستقیم توسط مجلس شورای اسلامی اصلاح شد و در سال ۱۳۹۵ شمسی نیز ابلاغ شد. طبق این اصلاحیه، مواد از قانون مالیات بر ارث دچار تغییر شد!

بنابراین، مالیات بر ارث قبل از سال ۱۳۹۵ شمسی و بعد از آن با یکدیگر تفاوت دارند! در واقع متوفیان قبل از تاریخ ۱۳۹۵/۱/۱ براساس قوانین قبلی و متوفیان بعد از این تاریخ براساس قوانین جدید تعیین تکلیف خواهند شد. هر چند که اشتراکاتی نیز بین این دو گروه وجود دارد! در قانون قبل از ۱۳۹۵/۱/۱ دو عامل تاثیرگذار در تعیین میزان مالیات نقش داشتند که شامل میزان ترکه فرد و همچنین تعداد وراث بود؛ منظور از ترکه، همان چیزی است که از متوفی باقی می‌ ماند.

ترکه شامل دو بخش دارایی ‌ها و همچنین تعهدات و دیون فرد است. در واقع برای متوفیان قبل از سال ۱۳۹۵ شمسی، ابتدا ماترک آنها ارزش‌ گذاری می‌ شود و سپس تعهدات و دیون مربوطه از آن کسر خواهد شد. در مرحله بعد معافیت‌ های مالیاتی در صورت نیاز به آن تعلق می‌ گیرد تا در نهایت بر طبق قانون، میزان مالیات هر ورثه مشخص شود. این در حالی است که برای متوفیان بعد از سال ۱۳۹۵، قانون به گونه دیگری است! برای این دسته از افراد، ابتدا اموال باقی مانده دسته‌ بندی خواهد شد و سپس براساس گروه و دسته مربوطه به آن مالیات تعلق خواهد گرفت.

مالیات بر ارث چقدر است؟

براساس قوانین جدید، مهم‌ ترین عامل تاثیرگذار در تعیین میزان این نوع مالیات، طبقه ‌ای است که فرد وارث در آن قرار دارد؛ چرا که طبقه اول دارای کم ترین نرخ و طبقات بالاتر نرخ مالیات بر ارث بیشتری به آنها تعلق می ‌گیرد. سه طبقه مورد نظر به صورت زیر هستند:

طبقه اول

پدر، مادر، زن، شوهر، اولاد و اولاد اولاد

طبقه دوم

اجداد، برادر، خواهر و اولاد آنها

طبقه سوم

عمو، عمه، دایی، خاله و اولاد آنها

براساس ماده ۱۷ قانون مالیات‌ های مستقیم سال ۱۳۹۵ شمسی، کمترین درصد مالیات بر ارث متعلق به طبقه اول می باشد و برای طبقات دوم و سوم، این نرخ به ترتیب دو و چهار برابر می‌ شود! بر طبق همین ماده اموال و دارایی ‌های مختلف هر کدام دارای نرخ مالیات متفاوت هستند. در واقع اموال و دارایی ‌ها، طبقه ‌بندی شده می باشند و نمی ‌توان به صورت کلی گفت که مالیات بر ارث چند درصد است! براساس همین ماده قانونی، درصد مالیات بر ارث بر اموال برای طبقه اول به صورت زیر خواهد بود. این درصد برای طبقات بعدی به ترتیب دو و چهار برابر می‌ شود:

 • وسایل نقلیه موتوری هوایی، زمینی و دریایی (۲ درصد)
 • حق‌الامتیاز و سایر حقوق مالی (۱۰ درصد)
 • املاک و حق واگذاری محل ۱.۵ برابر نرخ ‌های ماده ۵۹
 • سپرده بانکی، انواع اوراق بهادار و سود متعلق به آنها (۳ درصد)
 • سهام، سهم ‌الشرکه و حق تقدم آنها ۱.۵ برابر نرخ‌ های ماده ۱۴۳
 • اموال متوفای ایرانی خارج از کشور (۱۰ درصد)

برای مالیات بر ارث به کجا مراجعه کنیم؟

برای تشکیل پرونده مالیات بر ارث به نزدیک ترین واحد مالیاتی محل سکونت متوفی مراجعه کنید و موضوع فوت را اعلام نمایید. شما لازم است فرم های مربوطه را دریافت کنید و نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی نیز اقدام کنید.

مدارک لازم جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث چیست؟

 • فرم مالیاتی تکمیل شده
 • گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت و گواهی پزشک
 • شناسنامه و کارت ملی مرحوم و وراث
 • اگر متقاضی از ورثه نباشد، وکالت نامه یا قیم نامه و کارت ملی درخواست کننده
 • مدارک لازم جهت احراز آدرس محل سکونت متوفی
 • مدارک مربوط به اموال درخواست شده
 • ملک: سند و پایان کار و عوارض نوسازی و پسماند، قبوض آب و برق و گاز و صورت مجلس تفکیکی
 • وسایل نقلیه: سند و فاکتور کارخانه
 • برای مابقی ماترک موردهای ماده ۱۷ قانون: اسناد و اوراق مالکیت
 • در صورت سهم الارثی بودن، گواهی واریز مالیات بر ارث و گواهی انحصار وراثت مرحوم قبلی ‍‍

آدرس ادارات تهران جهت تشکیل پرونده مالیات بر ارث

 • اداره امور مالیاتی شمیرانات: بلوار افریقا، خیابان جهان کودک، خیابان ۲۵ گاندی
 • اداره کل امور مالیاتی شمال تهران: بلوار میرداماد، جنب مسجد الغدیر
 • اداره امور مالیاتی شرق تهران: میدان رسالت، ابتدای خیابان نیروی دریایی
 • اداره کل امور مالیاتی غرب تهران: خیابان ستارخان، روبروی برق آلستوم، برج سپهر
 • اداره کل امور مالیاتی مرکز تهران: خیابان سپهبد قرنی، خیابان سپند
 • اداره کل امور مالیاتی جنوب تهران: شهر ری، میدان نماز، شهرک گلها، نبش خیابان لاله ها

فرار از مالیات بر ارث چه عواقبی دارد؟

پرداخت مالیات بر ارث واجب می باشد و فرار از آن مشمول برخی جریمه‌ ها خواهد بود. مهم ‌ترین جریمه فرار از این نوع مالیات، عدم انجام انتقال دارایی به ورثه خواهد بود! چرا که براساس قانون، مادامی که ورثه مالیات بر ارث را پرداخت نکنند، نمی‌ توانند صاحب دارایی متوفی شوند.

 

۰ ۰ رای
Article Rating
برچسب ها

محمد سیمری

از سال 91 در حوزه نویسندگی وبسایت و خبرنویسی فعالیت دارم؛ و میتونم بگم این حوزه، جزو علاقه مندی های باارزش من هست...
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن