معنی سیمان در دهخدا

سیمان

سیمان

 • سیمان. (فرانسوی، اِ) سمنت. سیمان مصنوعی مخلوطی است از 40% خاک رس و 60% سنگ آهک، که آنرادر کوره های دواری می پزند. ظرفهای پخت سیمان استوانه های دواری هستند به ارتفاع 63 متر و بقطر 2/4 متر. سیمان با شعله های زغال گرم میشود و پس از درست شدن درظرفی میریزند و در آن سرد میگردد. سیمان طبیعی را از تکلس سنگ آهکی که 30-60% خاک رس داشته باشد بدست می آورند، ولی این نوع کم مصرف است. سیمان مسلح، سیمانی که آنرا با ریگ مخلوط کرده قالبهای چوبی که میله های آهنی دارد بریزند و در آن پس از انجماد استحکام بسیار می یابد و در ساختمانهای سنگی بکار رود. (فرهنگ فارسی معین). ماده امید است بشکل گرد که یکی از مهمترین مصالح ساختمانی و اساساً مخلوط تشویه شده ٔ سنگ آهک و خاک رس گرد شده است، و مخلوط آن با آب مانند سنگ سخت میشود. معروفترین سیمانها سیمان پرتلند است در معنی کلی لفظ سیمان اطلاق میشود بر هر یک از مواد گوناگونی که برای چسباندن مواد مختلف بکار میرود و بدین معنی آسفالت بطانه ها، لحیم و جز آنها را شامل میشود.برای ساختمان سیمان، سنگ آهک و رس (سنگ رستی) را گرد میکنند و کاملاً آنها را با هم مخلوط میسازند و در کوره ٔ دواری تشویه میکنند تا بصورت ماده ٔ خارجی و سنگ آسا درآید. چون این ماده را گرد کنند سیمان بدست می آید. در قرن 18 یکی از مهندسین انگلیسی بنام جان اسمیتون در تجدید بنای فانوس دریایی جزیره ٔ کوچک ادیستون در دریای مانش به این نتیجه رسید که در ساختن بناهایی که در آب سرپا بماند، آهک خالص بخوبی مخلوط آهک رس نیست. در سال 1824 م. جوزف اسپدین امتیاز ساختن نوعی سیمان را به ثبت رسانید که چون بتون ساخته شده از آن شبیه سنگهای ساختمانی طبیعی مستخرج از جزیره ٔ پورتلند بود که به سیمان پرتلند معروف شده است. (از دائره المعارف فارسی).

 • سیمان. (اِخ) دهی است از دهستان سرولایت بخش سرولایت شهرستان نیشابور. دارای 396 تن سکنه. آب آن از قنات. محصول آنجا غلات. شغل اهالی زراعت و کرباس بافی است.راه مالرو دارد. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

بخش پیشنهاد معنی و ارسال نظرات
جهت پیشنهاد معنی لطفا وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که هنوز عضو جدول یاب نشده اید از اینجا ثبت نام کنید
امتیاز شما به نتایج جستجوی سیمان در سایت جدول یاب:
معنی این واژه در بانک های دیگر
 • سیمان (فرهنگ معین): [فر.] (اِ.) سمنت، جسمی به صورت گرد که از مصالح مهم ساختمانی به شمار می رود که مخلوطی از خاک رس و سنگ آهک است که در کوره های مخصوص ساخته می شود، مخلوط آن با آب و ماسه پس از مدتی کم مانند سنگ سخت می شود.
 • سیمان‌ (فارسی به انگلیسی): Cement
 • سیمان (فارسی به عربی): اسمنه
 • سیمان (فرهنگ عمید): از مصالح مهم ساختمانی که از ترکیب ۴۰ درصد خاک رس و ۶۰ درصد سنگ آهک در کوره‌های مخصوص ساخته می‌شود و مخلوط آن با آب و ماسه پس از مدت کمی مانند سنگ سخت می‌شود،
 • سیمان‬ (فارسی به ترکی): çimento
 • سیمان (حل جدول): سمنت
 • سیمان (مترادف و متضاد زبان فارسی): سمنت،
  (متضاد) ساروج
 • سیمان (فرهنگ فارسی هوشیار): فرانسوی ساخن سیمان مصنوعی مخلوطی است از خاک دواری سنگ آهک که آن را در کوره های دواری می پزند. ظرفهای پخت سیمان استوانه های دواری هستند به ارتفاع 63 متر و به قطر 4 , 2 متر. سیمان با شعله های زغال گرم میشوند و پس از درست شدن در ظرفی میریزند و در آن سرد میگردد. سیمان طبیعی را از تکلیس سنگ آهکی که در 30- 60 درصد خاک رس داش ...ادامه مطلب...
 • سیمان (فارسی به ایتالیایی): cemento
 • سیمان (فارسی به آلمانی): Zement (m)