جدول واژه یابی روز بزرگداشت فردوسی

جدول واژه یابی روز بزرگداشت فردوسی توسط تیم طراحان جدول سایت جدول یاب در تاریخ 25 اردیبهشت 1400 و با درجه سختی آسان طراحی شده است. چنانچه نسبت به این جدول نظر و یا انتقادی داشتید در قسمت دیدگاه آن را ثبت کنید. جدول یاب همواره پذیرای دیدگاه های شما عزیزان خواهد بود.

توضیحات جدول

در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی نامگذاری شده‌است.[هر سال در این روز آیین‌های بزرگداشت فردوسی و شاهنامه در دانشگاهها و نهادهای پژوهشی برگزار می‌شود.

خلاصه ای از شرح زندگی نامه حكيم ابوالقاسم فردوسی:

استاد بزرگ بي بديل ، حكيم ابوالقاسم منصور بن حسن فردوسی طوسي، حماسه سراي بزرگ ايران و يكي از شاعران مشهور عالم و ستاره در خشنده آسمان ادب فارسي و از مفاخر نامبردار ملت ايرانست كه به علت همين عظمت مقام و مرتبت، سرگذش مانند ديگر بزرگان دنياي قديم با افسانه و روايات مختلف در آميخته است.

مولد او قريه باژ از راء ناحيه طابران (يا: طبران) طوس بود، يعني همانجا كه امروز آرامگاه اوست، فردوسی در آن دِه در حدود سال 329 – 330 هجري، در خانواده اي از طبقه دهقانان چشم به جهان هستي گشود.

چنان كه مي دانيم "دهقانان" يك طبقه از مالكان بودند كه در دوره ي ساسانيان (و چهار پنج قرن اول از عهد اسلامي) در ايران زندگي مي كردند و يكي از طبقات اجتماعي فاصل ميان طبقه كشاورزان و اشراف درجه اول را تشكيل مي دادند و صاحب نوعي "اشرافيت ارضي" بودند.

زندگانی آنان در كاخهايي كه در اراضي خود داشتند مي گذشت.آنها به وسيله ي "روستاييان" از آن اراضي بهره برداري می نمودند و در جمع آوري ماليات اراضي با دولت ساساني و سپس در عهد اسلام با دولت اسلام همكاري داشتند و حدودا تا زمان حمله مغول به تدريج بر اثر فتنه ها و آشوبها و تضييقات گوناگون از بين رفتند.

اينان در حفظ نژاد و نسب و تاريخ و رعايت آداب و رسوم ملي، تعصب و سختگيري خاص مي كردند و به همين سبب است كه هر وقت در دورهي اسلامي كسي را "دهقان نژاد" مي دانستند مقصود صحت نژاد ايراني او بود و نيز به همين دليل است كه در متون فارسي قرون پيش از مغول "دهقان" به معني ايراني و مقابل "ترك" و "تازي" نيز استعمال مي شده است .

فردوسی به خاطر تعلق به اين طبقه از جامعه، از تاريخ ايران وسرگذشت نياكان خويش آگاهي داشت، به ايران عشق مي ورزيد، به ذكر افتخارات ملي علاقه داشت. وي از خانداني صاحب مكنت و ضياع و عقار بود و به قول نظامي عروضي صاحب چهار مقاله، در ديه باژ «شوكتي تمام داشت و به دخل آن ضياع از امثال خود بي نياز بود».

دیدگاه ها

به کیفیت جدول واژه یابی روز بزرگداشت فردوسی چه نمره ای می دهید؟
 • محمد هاشمی:
  باسلام و سپاس فراوان.حکیم سخن
  4 ماه پیش2021-05-15 17:08:46

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی و لطف تان
 • آناهیتا حاجی ابوتراب:
  حکیم سخن خوب بود
  4 ماه پیش2021-05-15 14:54:47

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی و لطف تان
 • فانوس عزیزی حکیم سخن:
  سلام خیلی عالی بود متشکرم
  4 ماه پیش2021-05-15 13:58:54

  پاسخ: با سلام و سپاس از همراهی و لطف تان
 • سکینه قبادپور:
  حکیم سخن سلام عالی بودمتشکرم
  4 ماه پیش2021-05-15 12:38:59

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • عبدالرضا کاظمی:
  حکیم سخن عالی بود
  4 ماه پیش2021-05-15 10:48:43

  پاسخ: با سلام و سپاس از حضورتان
 • مگی:
  درود وسپاس ..حکیم سخن ..
  4 ماه پیش2021-05-15 10:23:59

  پاسخ: سلام و سپاس.
 • حمیرا نجف نیا:
  با عرض سلام و وقت بخیر و تبریک ویژه به پرسپولیسیهای همیشه قهرمان ، ممنونم از زحماتتون ، رمز : حکیم سخن 🌹🌹🌹🌹🌹🌹
  4 ماه پیش2021-05-15 06:51:48

  پاسخ: با سلام و سپاس از شما