حکم کسب درآمد از طریق دعانویسی از نظر اسلام چیست؟

برخی ها با دعانویسی و سحر از مردم پول دریافت می کنند و خود را عالم اینکار می دانند ، اما آیا این کار در اسلام مورد قبول است ؟ حکم کسب درآمد از طریق دعانویسی می تواند حلال باشد؟

دعانویسی عملی است که از ایام قدیم در میان مردم رایج است و افرادی برای رفع مشکلات و گرفتاری های خود به دعانویسان رجوع کرده و از آنها طلب دعاهای مخصوص می کنند. بد نیست در ادامه درباره درآمد دعانویسی بیشتر بخوانید.حکم کسب درآمد از طریق دعانویسی از نظر اسلام چیست؟

درآمد دعانویسی

آیا به راستی سرکتاب باز کردن و فال گرفتن، راهکاری برای گریز از مشکلات است؟! کسانی که به این کار مشغولند و افرادی که به آن ها مراجعه می کنند، از نظر شرعی کار درستی انجام می دهند؟

فتوای چند نفر از مراجع تقلید در این باره را می خوانید تا اگر فالگیر هستید یا به دنبال باز کردن سحر و جادویی که برایتان نوشته شده است، آگاه شوید که کارتان خالی از اشکال نیست. مرجع تقلید

آیت الله صافی گلپایگانی

۱-درآمدی که از راه دعانویسی کسب می شود حلال است؟ ۲- فردی که ناخواسته برای او دعایی نوشته اند می تواند برای باطل کردن سحر اقدام کند؟ ۳- سرکتاب باز کردن از نظر اسلام پذیرفته است؟

۱-افرادی که از این راه کسب درآمد می کنند مالک  این پول نیستند.

۲-سحر و جادو در حق مسلمان حرام است.اگر مسلمانی به این اطمینان برسد که دعای ناحقی در مورد او نوشته شده مثلا بختش را با سحر و جادو بسته اند، می تواند برای باطل کردن آن اقدام کند.

۳-سرکتاب باز کردن مورد تایید نیست. در متن دین عنوانی به اسم سرکتاب باز کردن نداریم.

 آیت الله مکارم شیرازی و دعانویسی

۱– درآمدی که از راه دعانویسی کسب می شود حلال است؟

۲– نوشتن دعا برای امور خیر مثل پیداکردندکار، رونق در زندگی یا ایجاد محبت چه حکمی دارد؟

۱– خیر، جایز نیست.

۲-نوشتن دعاهایی که از حضرات معصومین(علیهم السلام) رسیده و در کتب معتبر موجود است اشکالی ندارد ولی دعانویسی حرفه ای که شغل افراد سودجوست صحیح نیست و غالب کتاب هایی که به آن ها استناد می کنند اعتباری ندارند.

آیت الله آقا مجتبی تهرانی

۱-سرکتاب باز کردن از نظر اسلام پذیرفته است؟

۲-اگر به واسطه دعانویسی زندگی یک نفر رو به بهبودی برود یا مشکلش حل شود یا اختلاف با همسر یا خانواده همسرش رفع شود، نوشتن دعا اشکالی دارد؟

۱– درست نیست.

۲-سحر حرام است حتی اگر برای امور خیر باشد.مراجعه به این افراد جایز نیست.

آیت الله وحید خراسانی

۱-درآمدی که از راه دعانویسی کسی می شود، حلال است؟

۲-دیدگاه اسلام در مورد دعانویسی، نفرین ، جادو و … چیست؟

۱-پولی که افراد از طریق سحر و جادو کسب می کنند اشکال دارد و حرام است.

۲-دعا و ادعیه به دو قسمت تقسیم می شوند؛ یکی از طریق آیات قرآنی است که از نظر اسلام مشکلی ندارند و دگیری از طریق سحر و جادوست که حرام است.

آیت الله سیستانی

۱-درآمدی که از راه دعانویسی کسب می شود اشکال دارد؟

۲– برای چه موضوعاتی می توان به دعانویس مراجعه کرد؟

۱-اگر کسانی که دعا را می نویسند با استفاده از سحر و جادو این کار را انجام دهند پولشانحرام و مراجعه به آن ها نیز حرام است.

۲-برای هیچ موضوعی نمی توان به دعانویس مراجعه کرد. وقتی کتاب های ادعیه که در راس آن «مفاتیح الحیات» قرار گرفته و به این خوبی راهنمایی می کند دیگر مراجعه به دعا نویس لازم نیست.

بد نیست بدانید دعانویس و دعانویسی چیست

دعانویس شخصی است که با استفاده از نوشتن متون دعا بر روی اجسامی مانند قفل و کلید و کاسه و یا بر روی کاغذ ادعا می‌کند که می‌تواند مشکل مردم را حل کند. نوع این افراد شیادانی هستند که جنبه‌های شرعی را رعایت نمی‌کنند و در موارد زیادی دیده شده که به جای حل مشکل، مشکلات مردم را دوچندان کرده اند.

گاهی برخی از طلسم‌های شیطانی را به عنوان دعا به مراجعه کنندگان می‌دهند در اوایل شاید در ظاهر، شخص تاثیری در زندگی خود ببیند، اما پس از مدتی با ورود اجنه و شیاطین به زندگی آن شخص، مشکلات پیچیده دامن افراد را می‌گیرد!

بهترین راه برای حل مشکلات و کسب توفیقات، استفاده از دعا‌هایی است که از معصومین رسیده و علما بدان توجه کرده اند. کتبی مثل مفاتیح الجنان که بسیار در حل مشکلات تأثیر گذار است. نمازی بسیار پرفضیلت  مثل نماز جعفر طیار می‌تواند نمونه‌ای از همین ادعیه باشد.

 

 

 

 بیشتر بخوانید :

حکم شرعی تراشیدن موی سر خانم ها و ظاهر شدن بدون پوشش جلوی نامحرم

برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *