آمار کشته شدگان و مبتلایان به ویروس کرونا در ایران و جهان چهارشنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

در این مطلب از جدولیاب، توضیحاتی درباره آمار کشته شدگان کرونا و مبتلایان به ویروس کرونا و همچنین توصیه هایی برای در امان ماندن از این ویروس مهلک خواهیم داشت! با ما همراه باشید. شیب تند ابتلا به کرونا و به تبع آن افزایش مرگ و میر ناشی از آن بعد از فروکش کردن نسبی موج این بیماری بار دیگر نگرانی بابت ابتلا به آن را افزایش داده است؛ نگرانی که این بار شرایط متفاوت تری نسبت گذشته دارد!

آمار کرونا در ایران امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

آمار کرونا
آمار کرونا

بنابر اعلام وزارت بهداشت، طی شبانه روز گذشته ۴هزار و ۶۰ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و متاسفانه ۱۹ بیمار نیز در این بازه زمانی جان خود را از دست دادند.

به گزارش جدول یاب، از دیروز تا امروز ۲۹ دی ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۴ هزار و ۶۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۳۳۰ نفر از آنها بستری شدند.

مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۶ میلیون و ۲۳۱ هزار و ۹۰۹ نفر رسید.

متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۳۲ هزار و ۱۳۲ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون ۶ میلیون و ۷۱ هزار و ۲۱۷ نفر از بیماران بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند.

یک هزار و ۲۷۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

تا کنون ۴۳ میلیون و ۶۸۰ هزار و ۸۲۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

آمار کرونا در جهان امروز چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ 

آمار کرونا
آمار کرونا

آخرین آمار مبتلایان، فوتی‌ها و بهبودیافتگان کرونای جهان چهارشنبه ۲۹ دی ماه منتشر شد.

طبق آخرین آمارهای جهانی ابتلاء به ویروس کرونا، در ۲۴ ساعت گذشته با افزایش ۹۱۲ هزار و ۴۳۰ نفری تعداد مبتلایان به این ویروس تاکنون به ۳۳۲ میلیون و ۹۶ هزار و ۹۵۶ نفر رسیده است.

فوتی‌های ناشی از کرونا در جهان با رشد ۵ هزار و ۵۷۸ در یک روز به تعداد پنج میلیون و ۵۶۴ هزار و ۸۵۸ نفر رسیده است. آمار بهبود یافتگان نیز به ۳۰۸ میلیون و ۷۶۷ هزار و ۳۴۶ نفر رسیده است.

آمار مبتلایان ۱۰ کشور اصلی درگیر شیوع کرونا به شرح زیر است؛ اعداد داخل پرانتز تعداد مبتلایان جدید هر کشور است.

۱. آمریکا ۶۷ میلیون و ۶۳۱ هزار و ۱۹۱ نفر (۳۸۹ هزار و ۵۵۳ نفر)

۲. هند ۳۷ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۲۷۱ نفر (۲۳۸ هزار و ۱۸ نفر)

۳. برزیل ۲۲ میلیون و ۹۷۵ هزار و ۷۲۳ نفر (۴۸ هزار و ۵۲۰ نفر)

۴. بریتانیا ۱۵ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۱۲۰ نفر (۸۱ هزار و ۷۱۳ نفر)

۵. روسیه ۱۰ میلیون و ۷۴۷ هزار و ۱۲۵ نفر (۲۳ هزار و ۸۲۰ نفر)

۶. ترکیه ۱۰ میلیون و ۳۳۹ هزار و ۹۷ نفر (۶۷ هزار و ۸۵۷ نفر)

۷. فرانسه نهم میلیون و ۹۷۲ هزار و ۸۰۰ نفر (۲۳۲ هزار و ۲۰۰ نفر)

۸. آلمان هشت میلیون و ۸۸۵ هزار و ۲۶۹ نفر (۸۰ هزار و ۸۰۰ نفر)

۹. اسپانیا هشت میلیون و ۲۹۴ هزار و ۷۴۵ نفر (۱۲ هزار و ۴۳۴ نفر)

۱۰. ایتالیا هشت میلیون و ١۴۵ هزار و ۹۳۹ نفر (۱۵۵ هزار و ۶۵۹ نفر)

۱۲. ایران شش میلیون و ۲۲۴ هزار و ۱۹۶ نفر (۳ هزار و ۱۶۳ نفر)

آمار ۱۰ کشور اول فوتی‌های ناشی از کرونا به شرح زیر است؛ اعداد داخل پرانتز تعداد فوتی‌های جدید هر کشور است.

۱. آمریکا ۸۷۴ هزار و ۳۲۱ نفر (۴۶۸ نفر)

۲. برزیل ۶۲۱ هزار و ۲۶۱ نفر (۱۶۲ نفر)

۳. هند ۴۸۶ هزار و ۷۸۴ نفر (۳۰۲ نفر)

۴. مکزیک ۳۲۱ هزار و ۹۹۰ نفر (۷۲۳ نفر)

۵. روسیه ۳۰۰ هزار و ۹۱۲ (۱۴۸ نفر)

۶. پرو ۲۰۲ هزار و ۱۱۹ نفر (۷۱ نفر)

۷. اندونزی ۱۴۶ هزار و ۷۹۱ نفر (۸ نفر)

۸. بریتانیا ۱۴۳ هزار و ۸۰۷ نفر (۱۴۷ نفر)

۹. ایتالیا ۱۴۰ هزار و ۵۴۸ نفر (۳۶۰ نفر)

۱۰. ایران ۱۳۲ هزار و ۹۵ نفر (۲۰)

آمار کرونا
آمار کرونا

همه چیز درباره «فلورونا» / واکسن‌نزده‌ها و خطر شکل‌گیری پیک «اُمیکرون»

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تشریح ویژگی‌های ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا که «فلورونا» نام گرفته است، گفت: واکسن نزده ها که بنا بر آمار، حدود هشت میلیون نفر در کشور را شامل می شوند، می‌توانند برای بروز یک پیک دیگر در کشور مشکل‌ساز شوند.

دکتر علیرضا ناجی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا که فلورونا نام‌گذاری شده است، گفت: فلورونا یک عنوان جدید است، اما ابتلای همزمان به دو عفونت تنفسی پدیده جدیدی نیست. سابقه این موضوع از قبل هم وجود داشته و در دوران کووید هم امکان بروز این پدیده وجود دارد. معمولا ممکن است که درصدی از افراد، به صورت توامان به عفونت‌های ویروس‌های تنفسی مبتلا شوند. به عنوان مثال از گذشته ممکن بود ویروس‌هایی مانند آنفلوآنزا یا ویروس‌های تنفسی دیگری به صورت همزمان در یک فرد ایجاد عفونت کنند که البته درصد کمی است.

فلورونا؛ عفونت همزمان کرونا و آنفلوآنزا

وی با بیان اینکه در دوران پاندمی هم بسته به فعالیت ویروس‌های مختلف این موضوع را شاهد بودیم، گفت: بنابراین ایجاد عفونت همزمان دو بیماری تنفسی در یک فرد، موضوع جدیدی نیست. بر این اساس فلورونا، ترکیب آنفلوآنزا و کووید نیست، بلکه ایجاد عفونت همزمان این دو بیماری در فرد است. به طوری که یک فرد هم به کرونا مبتلا شده است هم به آنفلوآنزا و نام جدیدی مانند فلورونا بر آن گذاشتند. بنابراین به این معنا نیست که ویروس‌های عامل کووید و ویروس‌های عامل آنفلوآنزا از نظر ژنتیکی باهم ترکیب شده باشند.

خطر بروز “نوترکیبی” از طریق ترکیب ژنتیکی سویه‌های مختلف کرونا

ناجی با بیان اینکه در عین حال در شرایط فعلی هم باتوجه به گردش واریانت‌های مختلف، ممکن است مثلا واریانت دلتا و اُمیکرون به صورت همزمان در فردی منجر به عفونت شوند، گفت: البته احتمال ضعیفی وجود دارد که ویروس‌هایی که هم‌خانواده هستند، ‌مانند سویه‌های مختلف ویروس کرونا، با یکدیگر نوترکیبی هم بدهند و منجر به سویه‌های جدیدی شود. به همین دلیل تاکید می‌کنیم که باید کووید را کنترل کنیم تا شانس ایجاد سویه‌های جدید را کاهش دهیم؛ به طوری که هم خود ویروس کمتر تکثیر شود و تغییرات در آن ایجاد نشود و هم اینکه احتمال نوترکیبی بین گونه‌ها و واریانت‌های مختلف را کاهش دهیم. بنابراین درباره ویروس‌های هم‌خانواده ممکن است هم بروز همزمان آن‌ها را در یک فرد داشته باشیم و هم ممکن است، شاهد بروز نوترکیبی در آن‌ها باشیم. به طوری که سویه‌هایی باهم ترکیب شده و یک سویه جدید ایجاد شود.

احتمال تشدید علائم در “فلورونا”

وی درباره عوارض ابتلای همزمان به ویروس کرونا و آنفلوآنزا، گفت: علائم بروز همزمان این دو ویروس در یک فرد، تفاوتی با علائم کرونا یا آنفلوآنزا ندارد، اما در هر صورت از آنجایی که دو ویروس باهم بروز پیدا کرده‌اند، ممکن است علائم را تشدید کند. بسته به وضعیت ایمنی و بیماری‌هایی که فرد دارد، ممکن است بیماری شدیدتر شود. در عین حال موارد دیگری در زمینه بروز همزمان آنفلوآنزا و کرونا بوده است و حالا عنوان جدیدی  به نام فلورونا بر آن گذاشته شده است.

ناجی تاکید کرد: کاملا این احتمال وجود دارد که در کشور هم شاهد ابتلای همزمان به کرونا و آنفلوآنزا باشیم. شناسایی میزان شیوع این پدیده، بسته به این است که سیستم آزمایشگاهی ما اقدام به تشخیص همزمان ویروس‌های تنفسی مختلف کند. پیش از کووید هم درباره ویروس‌های مختلف وقتی تست همزمان را می‌داشتیم یا شناسایی اهداف چندگانه را در یک تست مدنظر قرار می‌دادیم، امکان شناسایی وجود داشت. بر همین اساس در حال حاضر باتوجه به اینکه احتمال بروز آنفلوآنزا و سایر ویروس‌های تنفسی بیشتر شده، سازمان‌های جهانی تاکید می‌کنند که ما تست‌هایی را انجام دهیم که به شناسایی همزمان ویروس‌های تنفسی مختلف از جمله عامل کووید بپردازد و شناسایی کنیم که چه عفونت‌هایی به صورت همزمان ایجاد می‌شود یا اگر موارد کوویدمان منفی هستند، چه ویروس دیگری ممکن است در حال گردش باشد. این موارد برای برنامه‌ریزی بهداشتی بسیار مهم است.

احتمال خطا در برآورد میزان شیوع کرونا و اُمیکرون در کشور

وی درباره ضرورت افزایش تست‌های تشخیصی کرونا، گفت: از ابتدایی که تعداد تست‌های تشخیصی ما شروع به کاهش کرد، به اهمیت این موضوع اشاره کردم. باید ظرفیت‌های تست‌مان را افزایش دهیم. در حال حاضر عنوان می‌کنند که اُمیکرون ضعیف‌تر است و معمولا افراد وقتیکه به بیماری تنفسی مبتلا می‌شوند که ضعیف‌تر است، می‌گویند اُمیکرون است و عیبی ندارد. در حالی که این موضوع باعث می‌شود، در زمینه میزان شیوع کرونا و اُمیکرون در کشور دچار خطا شویم. بنابراین در این مرحله باید سطح تست‌هایمان را افزایش داده و موارد بیشتری را تشخیص دهیم. همچنین باید پایش ژنتیکی انجام دهیم تا نسبت به تغییراتی که ویروس در ایران انجام می‌دهد، اشراف مناسبی داشته باشیم. بر همین اساس حتما باید تعداد تست‌هایمان را افزایش دهیم.

ناجی با بیان اینکه اگر شاهدیم که در آمریکا یا کشورهای دیگر تعداد موارد مثبت افزایش یافته، به دلیل افزایش تست‌هایشان است که می‌توانند مبتلایان بیشتری را شناسایی کنند، گفت: هرچقدر تعداد تست‌ها را بالا ببریم، به نفع‌مان است تا بتوانیم تعداد بیشتری از بیماران را شناسایی کنیم. در ایران به انجام روزانه ۱۲۰ هزار تست رسیده بودیم و نباید اجازه دهیم که تعداد تست‌هایمان کاهش یابد. باید حساسیت‌مان را افزایش داده، همه موارد مشکوک را تست کنیم تا متوجه شویم که در کشور چه اتفاقی دارد رخ می‌دهد.

اُمیکرون منجر به مرگ هم می‌شود؟

وی درباره وضعیت کشورهایی که شیوع اُمیکرون در آن‌ها بالا رفته است، گفت: باید توجه کرد که به نسبتی که تعداد ابتلا بالا می‌رود، درصد افرادی که به بستری شدن احتیاج پیدا کرده یا بیماری شدیدی می‌گیرند که گاهی در برخی موارد منجر به مرگ شود نیز افزایش می‌یابد. در هر صورت اکنون این موضوع را در کشورهایی که شناسایی درستی را دارند، می‌بینیم. یعنی مرگ ناشی از اُمیکرون هم وجود دارد. بااین حال تاکنون اطلاعاتی که از اُمیکرون وجود دارد، این است که نسبت به دلتا هم میزان بستری شدن و هم میزان مرگ‌ومیر ناشی از آن پایین‌تر است، اما همچنان باید آن را دنبال کنیم و اطلاعات لازم را به دست آوریم که اگر تغییراتی به وجود می‌آید، بتوانیم پیش‌بینی کنیم و عملکرد و پاسخ مناسب داشته باشیم.

تاثیر واکسن ها بر اُمیکرون

وی درباره تاثیر واکسن‌ها بر اُمیکرون، گفت: مطالعاتی درباره فایزر، اسپوتنیک، آسترازنکا، سینوفارم، سینوواک و … و اثرشان بر اُمیکرون انجام شده است که همه این واکسن‌ها نسبت به اُمیکرون کاهش ایمنی دارند و بر همین اساس اکنون تزریق دز بوستر بسیار مهم است. بنابراین مشکل مربوط به واکسن‌ها نیست، بلکه مشکل مربوط به تغییرات ویروس است. حال در دنیا باید تصمیم گرفته شود که ترکیبات واکسن‌ها را بر اساس واریانت‌های جدید تغییر دهند یا با اصرار بر دزهای بوستر که طبق مطالعات می‌تواند در مبارزه با اُمیکرون بسیار موثر باشد، تشویق کنیم که افراد مراجعه کنند و دز بوستر را تزریق کنند. ما هم در این شرایط هستیم و اعلام شده که افراد بالای ۱۸ سال برای تزریق دز بوستر مراجعه کنند  و مردم باید نسبت به این موضوع اقدام کنند.

۴ دیدگاه

  1. شاید شما با زیرکی درست بگید از این امار خنده ذار؟که کشورهایی که دارای واکسن هستند و مردمشون رو ۸۰ درصد واکسینه کرده را گذاشتید در ردیف کشورهای فتجعهواما کشورهایی ک نه تنا واکسن از خودشون ندارند بلکه جتی واگسن جهت خرید خم گیرشون نمیاد و بسبتر امدک ۱ج میلیون نغر واکسن در ایرام زده سده ک شما بگید دو میلبون و امدیدید این کشپرها را در فخرست بهترین قرار داده اید و من الان جفتک و ملک و خنده روده برده بر شدم گ افرین بر شما جون هنر نرد ایرانیان فلاکت زده است.خخخخخخخخخخخخ????????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا