اسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

شاید وقتی اسم کرمان و غذاهایش می آید بی شک در این تصور باشید که در تهیه تمام غذاهای کرمانی از زیره استفاده می شود ، بهتر است نام و مواد لازم غذاهای استان کرمان را دیده تا از تنوع غذایی در این استان اطلاع پیدا کنید .

 

اسامی غذاهای سنتی کرمان

کشور ایران به دلیل پهنه جغرافیایی گسترده و اقلیمی مختلف‌اش همواره مورد توجه گردشگران بوده و استان کرمان به دلیل اقلیم کویری و آرامبخش نزد دوست داران کویر از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. همچنین به دلیل تنوع غذاهای سنتی کرمان همراه انواع شیرینی‌جات و خوراکی‌های خاص و خوشمزه این استان برای مسافران بسیاری جذاب است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

غذاهای سنتی کرمان

یکی از دلایل تاثیر گذار در فرهنگ و سبک غذاهای محلی، آب و هواست. مردم کرمان معمولا صبور،‌ قانع، فعال و مهمان‌نواز هستند و با سفره‌هایی رنگی از مهمانان خود پذیرایی می‌کنند. غذاهای سنتی کرمان بسیار لذیذ و خوشمزه هستند و انواع آش و آب گوشت خوش عطر و رنگ در میان این غذاهای محلی به چشم میخورد. برخی از غذاها و خوراکی‌های محلی کرمان عبارتند از:

 

• مجور کدواسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

مجور کدو از خوشمزه ترین و ساده ترین غذاهای کرمان

یکی از خوشمزه‌ترین غذاهای سنتی کرمان است که به مواد اولیه کمی از جمله کدو، پنیر سفید، تخم مرغ، آرد گندم، تخم شوید و روغن نیاز دارد. با وجود کم خرج بودن مجور کدو از خوشمزه‌ترین غذاهایی ست که می‌توانید با کدو تهیه کرده و در وعده‌های مختلف از جمله صبحانه میل کنید.

• زیره پلو

زیره پلو از پر مصرف ترین غذاهای کرمان

زیره از جمله ادویه‌های پرطرفدار در استان کرمان است و کیفیت بالایی دارد. به همین دلیل زیره پلو یکی از پر مصرف ترین غذاهای کرمان به شمار می‌رود و مواد اصلی آن را برنج، زیره سیاه و روغن تشکیل می‌دهند. زیره پلو همراه گوشت یا مرغ سرو می‌شود.

• کباب زرگری

کباب در میان غذاهای سنتی بسیاری از استان‌ها وجود دارد و مردم هر منطقه با روش متفاوتی به پخت این غذا می‌پردازند. کباب زرگری کرمان نیز نوعی مشابه به آن کباب معروف زرگری است و برای تهیه آن کباب را به شکل کوبیده در ماهیتابه گذاشته و سرخ می‌کنند. معمولا این کباب با نان و در کنار سیب زمینی و گوجه سرو می‌شود.

• خورشت آلوچه محلی

یکی از غذاهای بومی محبوب است و برای تهیه آن از مواد اولیه  گوشت، لوبیا چیتی، رب گوجه فرنگی، سبزی خشک (جعفری و گشنیز)، پیاز، آلوچه، آبلیمو، و انواع ادویه ها استفاده می‌شود. روش پخت این غذا تقریبا آسان است و در صورتی که غذاهای ترش دوست دارید احتمالا عاشق این غذا می‌شوید!

• خورشت به آلواسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

خورشت به آلو از مفیدترین غذاهای کرمان

یکی از غذاهای محلی مفید این استان است که به دلیل داشتن آلو مصرف آن برای افرادی که مشکلات تنبلی روده و یبوست دارند و مخصوصا روزه داران در طول ماه رمضان پیشنهاد می‌شود. برای تهیه خورشت به آلو از گوشت ماهیچه یا مغز ران، پیاز داغ، روغن مایع، آب لیمو، زعفران و ادویه‌های مختلف مانند نمک، فلفل و زردچوبه و آلو بخارا استفاده می‌شود و پخت آن آسان است.

• بز قورمهاسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

بز قورمه که به نام آبگوشت بز قورمه نیز شناخته می‌شود

بز قورمه از دیگر غذاهای خوشمزه و محبوب استان کرمان است. همانطور که از اسمش پیداست این غذای لذیذ با گوشت بز تهیه می‌شود. برای پخت آن از نخود، پیاز، سیر، کشک، زعفران، نعناع داغ و ادویه‌های مختلف و البته گوشت بز بدون استخوان استفاده می‌شود. برای پخت آن باید حبوبات از شب قبل خیس شوند و معمولا پس از آماده شدن همراه با نان سرو می‌شود. اگر به غذاهای سنتی و متفاوت علاقه‌مند هستید حتما بز قورمه را امتحان کنید.

• قاتق‌های کرمانی

در جنوب ایران به غذاهایی که به سادگی فراهم ‌شوند و بتوان به آنها نان ترید کرد قاتق می‌گویند. در کرمان نیز قاتق ها از انواع غذاهای محبوب هستند. البته برخی از این قاتق‌ها مانند مرزنجوش،‌ بابونه یا شنبلیله در طول زمان محبوبیت خود را از دست داده‌اند اما قاتق گوشت همچنان در بسیاری از مناطق کرمان پخته می‌شود. برای تهیه آن نیز از گوشت چرخ کرده، پیاز، آرد نخودچی و زیره استفاده می‌شود.

چغوک بریزو از غذاهای سنتی کرمان• چغوک بریزو

چغوک بریز یا چغوک بریزو که در روش سنتی از مواد اصلی سیب زمینی و پیاز تهیه می‌شود به عنوان فست فود کرمانی شناخته می‌شود. البته در روش‌های امروزی برخی به آن گوشت نیز اضافه می‌کنند که در این صورت نمی‌توان آنرا به عنوان فست فود در نظر گرفت. (به دلیل زمان‌بر بودن فرایند پخت گوشت)

• کشک کدواسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

کشک کدو که بسیار خوشمزه و آسان است

کدو از مواد اولیه پرکاربرد در بسیاری از غذاهای کرمانی است. برای تهیه کشک کدو علاوه بر کدو از گوجه فرنگی، کشک، پیازداغ و سیرداغ،‌ نعنا و… استفاده می‌شود.

• لپه پلو با زیره

لپه پلو با زیره از پرطرفدارترین غذاهای کرمانی

یکی از پلوهای محبوب کرمانی است که برای تهیه آن از گوشت و زیره استفاده می‌کنند و عطر و طعمی بسیار عالی دارد. مواد اولیه این غذا شامل برنج، گوشت چرخ کرده، لپه، پیاز، رب گوجه فرنگی، ادویه‌های مختلف از جمله فلفل،‌ زردچوبه و زیره است. در صورت استفاده از پودر زیره عطر و طعم آن در غذا واضح‌تر خواهد بود. برای اینکه عطر زیره را کم کنید می‌توانید از زیره‌ی پودر نشده استفاده کنید.

• کوفته قلقلی

کوفته قلقلی از مخلوط گوشت چرخ کرده و آرد نخودچی تهیه می‌شود. پس از سرخ کردن کوفته قلقلی‌ها از سرکه و شیره برای چاشنی آن استفاده و سپس همراه با برنج سرو می‌کنند.

اسامی غذاهای سنتی کرمان

انواع آش های کرمانی

آش‌های محلی کرمان به چهار دسته تقسیم می‌شوند که شامل این موارد است:

• آش آماج یا اماچواسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

آش آماج یا شولی؛ این آش در سبک های متنوعی پخته می‌شود

برای تهیه این آش که به اسم آش شولی نیز شناخته می‌شود از سبزی‌جات مختلف، آرد گندم،‌ سرکه یا قره قروت استفاده می‌شود. البته این آش به سبک‌های مختلفی پخته می‌شود که از جمله آن می‌توان به آش آماجو ترشک،‌ آش آماجو برگ گوجه یا برگ کلم و آش آماجو پیچو اشاره کرد.

• آش گندم شیراسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

 آش گندم شیر از لذیذترین غذاهای کرمان

یکی از محبوب‌ترین آش های بومی کرمان است که در آن از نخود،‌ گوشت با استخوان،‌ گندم شیر، رشته آش، کشک سائیده شده، پیازداغ، نعنا و ادویه‌های مختلف استفاده می‌شود.

• آش رشته کرمانیاسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

آش رشته کرمانی که همراه گوشت سرو می‌شود

آش رشته نیز از آن جمله غذاهای محبوب ایرانی است که در شهرها و استان‌های مختلف پخته می‌شود. آش رشته کرمانی همراه با کوفته ریزه، سرکه یا شربت سکنجبین تهیه می‌شود. به همین دلیل عطر و طعمی متفاوت دارد.

• آش روزه

آش روزه در مناطق مختلفی از کرمان در ماه رمضان سرو می‌شود اما روستای بردسیر یکی از بهترین جاهایی است که می‌توانید این آش را هنگام افطار امتحان کنید.

انواع آبگوشت‌های کرمانی

استفاده از گوشت در بسیاری از غذاهای سنتی کرمان رایج است و یکی از اصلی ترین غذاهایی که با گوشت پخته می‌شوند آب گوشت است. چندین نوع آب گوشت مختلف در کرمان وجود دارد که ما تنها به معرفی برخی از محبوب‌ترین‌ها می‌پردازیم.

• آبگوشت زیره

گوشت و زیره ترکیب اصلی بسیاری از غذهای معروف و محبوب شهر کرمان هستند. آبگوشت زیره از غذاهای اصلی کرمان است و طعمی متفاوت با آبگوشت‌های دیگر دارد. از دیگر ترکیبات اصلی این غذا میتوان به پیاز و سیر اشاره کرد.

 

• آبگوشت بادمجان و کشکاسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

 آبگوشت بادمجان و کشک که طعمی متفاوت و خاص دارد

برای تهیه این آبگوشت از گوشت قرمز، سیب زمینی،‌ پیاز، بادمجان،‌ چغندر،‌ کشک سائیده شده و انواع حبوبات مانند نخود و لوبیا سفید استفاده می‌شود و طعمی خاص دارد. برای تهیه آبگوشت بادمجان و کشک به زمان زیادی برای جا افتادن نیاز است و تهیه آن کمی دشوار است.

اسامی غذاهای سنتی کرمان

• آبگوشت متنجنهاسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

آبگوشت متنجه از خوشمزه‌ترین آبگوشت‌های کرمان

روند پخت این آبگوشت نیز طولانی است و برای تهیه آن باید در ابتدا پیاز و گوشت را تفت داده و سپس همراه ادویه‌های مختلف و حبوبات پخته ‌شوند. همچنین به دنبه، رب گوجه فرنگی و سبزی‌جات هم نیاز است و در مرحله آخر به آن سیب زمینی، برگه زردآلو و گردو نیز اضافه می‌شود.

دسرها و شیرینی‌های کرمانی

• آب روغنواسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

آب روغنو که مشابه کاچی است اما مواد اولیه بیشتری دارد

یکی از دسرهای خوشمزه کرمانی است که شاید اسم آن جالب به نظر نرسد اما در واقع همان کاچی است که در کرمان کمی متفاوت‌تر پخته می‌شود. آب روغنو خاصیت زیادی دارد و از روغن حیوانی، آرد برنج، نبات، گل گاوزبان، بابونه، چهار زیره کرمانی، مغز بادام،‌ پسته، مغز گردو، پودر نارگیل و… تشکیل می‌شود.

• کلمپهاسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

شیرینی کلمپه مناسب برای سوغاتی

کلمپه نیز نوعی شیرینی سنتی است که امروزه در کرمان پخته می‌شود اما ریشه آن به شهر بم باز می‌گردد. این شیرینی شبیه کلوچه است و آن را با خرما، پودر هل و طعم دهنده‌های دیگر پر می‌کنند. دیگر مواد تشکیل دهنده کلمپه آرد، روغن جامد، شیر یا ماست، زعفران دم کرده و خمیرترش هستند و به دلیل خشک بودن گزینه بسیار مناسبی به عنوان سوغاتی است.

• حلوای پستهاسامی غذاهای سنتی کرمان در حل جدول

حلوای پسته از خوشمزه ترین خوراکی‌های کرمان

پسته از مهم‌ترین محصولات کشاورزی کرمان است و در بسیاری از غذاها و خوراکی های محبوب در استان کرمان استفاده می‌شود. حلوای پسته یکی از این خوراکی‌هاست که از پودر پسته، آرد، کره، پودر قند، زعفران، گلاب و هل تشکیل می‌شود.

 

 

 

بیشتر بخوانید :

اسامی غذاهای سنتی کرمانشاه در حل جدول

۰ ۰ رای
Article Rating
برچسب ها

فرزانه سمندر

استقلالی ام و عاشق نوشتن، کار خبرنگاری رو از آوای ساوه شروع کردم و مدت 15 ساله با گروه مجلات کلبه و کولاک آشنا هستم و همکاری می کنم.
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن