راهنمای خرید حلقه ورزشی (حلقه کمر) یا هولاهوپ

همه افراد آرزو دارند که شکمی صاف و کوچک داشته باشند. یکی از راه های کوچک کردن شکم و پهلو استفاده از حلقه ورزشی است که تاثیر بسیاری دارد.

حلقه ورزشی ( هولاهوپ )

با مصرف زیاد کالری، هیچ راه گریزی از چاقی وجود ندارد. همه افراد آرزو دارند که شکمی صاف و کوچک داشته باشند، اما دست‌یابی به این آرزو آسان نیست و برای تحقق آن باید راه سختی پیمود. هر ساله هزینه‌های هنگفتی صرف یافتن روش‌های جدیدی جهت از بین بردن چربی‌های اطراف شکم می‌گردد. برای کوچک کردن شکم بیش از ۲۰۰ مدل دستگاه مختلف موجود است؛ مانند دستگاه‌های غلطکی، ضربه زننده، لرزاننده و … که گفته می‌شود با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان شکم را کوچک و به سایز مطلوب رساند. اما تنها با استفاده از این دستگاه‌ها نمی‌توان سایز اندام‌های مختلف بدن را کوچک کرد؛ زیرا این دستگاه‌ها قادر به سوزاندن لایه‌های چربی موجود در اطراف شکم نبوده و تنها برای رسیدن به این هدف کمک ناچیزی به فرد می‌نمایند. شاید رژیم گرفتن دشوار به نظر آید و یادآور گرسنگی، غذا نخوردن و ضعف باشد. اما با اندکی تغییر در برنامه روزانه می‌توان بدون تحمل گرسنگی، چربی‌ها را از بین برد.

ورزش جالب و هیجان‌انگیزی که می‌تواند در این زمینه به فرد کمک کند، ورزش با حلقه هولاهوپ است. کنترل این وسیله در ابتدا مشکل به ‌نظر می‌رسد، اما با صبر و تمرین می‌توان حلقه هولاهوپ را به ‌حرکت درآورد. بنابراین با کمک حرکات ورزشی هولاهوپ، داشتن بدنی خوش‌فرم دیگر تنها یک رؤیا نیست.

در این مقاله، قصد داریم با توضیح ویژگی های مختلف حلقه کمر (هولاهوپ) راهنمای خرید آن ها را به شما ارائه کنیم. چنانچه قصد خرید این محصولات را دارید، پیشنهاد می کنیم ما را تا پایان این مقاله همراهی کنید.

مزایای استفاده از حلقه هولاهوپ

با توجه به اینکه تمرین با حلقه هولاهوپ از شادترین روش‌های تمرینی است، با استفاده از آن گرایش به ورزش و بدنی زیبا، افزایش یافته است. امروزه استفاده از این وسیله صرفاً برای تفریح نیست! بلکه بیشتر به عنوان محصولات ورزشی و لاغری به کار می‌رود. برای رسیدن به بدنی خوش فرم، شکمی صاف و سلامت عمومی بدن، این حلقه در بسیاری از باشگاه‌های ورزشی به خصوص باشگاه‌های ویژه بانوان و ایروبیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. اغلب برای تقویت قسمت میانی بدن حلقه هولاهوپ مناسب بوده، اما می‌تواند بقیه نقاط بدن را نیز تحت ‌تأثیر قرار دهد. چرخاندن این حلقه اطراف باسن نوعی ورزش هوازی خیلی مؤثر می‌باشد.

هولاهوپ چیست؟

هولاهوپ حلقه‌ای است که در سالن‌های  ورزشی و کلاس‌های ایروبیک جای خود را باز کرده و از آن برای انجام حرکات‌ چرخشی دور کمر، شکم، ران، بازو و… استفاده می‌شود. به تناسب جثه‌ی افرادی که می‌خواهند از این وسیله استفاده کنند، هولاهوپ‌های مخصوص کودکان‌ به‌ قطر ۷۱ سانتی‌متر و ویژه‌ی بزرگسالان‌ به قطر ۱۰۲ سانتی‌متر ‌توصیه می‌شود. وقتی هولاهوپ می‌زنید، همه اندام‌های بدن درگیر می‌شوند. درحالتی که به شکل رایج آن هولاهوپ بزنید، عضله‌های شکم – کمر درگیر بوده و کالری متمرکز شده در این نواحی به مصرف می‌رسند؛ اما اگر از این حلقه برای حرکت‌های ورزش دیگری هم استفاده کنید، نقاط دیگر نیز درگیر شده و میزان کالری سوزی آن متفاوت خواهد بود؛ اما در حالت کلی به ازای هر نیم ساعت هولاهوپ زدن، بسته به تداوم حرکت، سرعت و شکل انجام ورزش، ۱۲۰ تا ۳۰۰ کالری انرژی مصرف خواهد شد.
بنابراین اگر در طول یک ماه، سه بار در هفته به مدت نیم ساعت هولاهوپ زده و رژیم غذایی را هم رعایت کنید، در پایان ماه ۷ و نیم تا ۱۵٫۵ سانتی‌متر از عرض کمر شما کم خواهد شد! این درحالی است که تنها نیاز شما برای انجام این ورزش، پرداخت هزینه هولاهوپ و انجام این ورزش در منزل یا نزدیک‌ترین پارک نزدیک محل سکونت است.

این ورزش مناسب‌ترین روش برای آب کردن چربی‌های شکمی است که به سختی آب می‌شوند؛ نه تنها شکم بلکه سی عضله دیگر در بدن مانند عضله‌های باسن، شکم، مایل شکمی، کمر، ران‌ها، اندام‌های فوقانی و همچنین تحتانی را نیز درگیر می‌کند. با یک ساعت حلقه زدن می‌توان حدود ۴۰۰ کالری سوزاند. همچنین برای قلب نیز مفید است.

می‌توان گفت این حلقه یکی از موفق‌ترین محصولات تجاری تفریحی است که توانسته در مدت زمانی کوتاه به موفقیت عظیمی دست یابد.

راه و رسم ورزش با هولاهوپ

برای ورزش کردن با هولاهوپ باید جلوی آینه قرار بگیرید و هولاهوپ را دور کمرتان بیندازید. نکته اصلی در این ورزش این است که شما باید تمرکز خود را برای نگه‌داشتن حلقه دور کمرتان به کار بگیرید و حین چرخاندن آن دور کمرتان از سقوط آن جلوگیری کنید.
برای این کار باید حرکات موزونی به کمر و باسن خودتان بدهید تا از افتادن آن حین چرخش پیشگیری کنید؛ که این کار باعث تقویت عضلات شما و سوزاندن کالری می‌شود. شما با هر یک ساعت  ورزش با هولاهوپ حدود ۴۰۰ کالری می‌سوزانید که دقیقا مشابه همین میزان انجام حرکات ایروبیک خواهد بود. شما می‌توانید در ابتدا ورزش کردن با هولاهوپ را با انداختن آن دور کمرتان و چرخاند آن آغاز کنید ولی بعد از آن اجازه دهید که همه بدن شما در این ورزش سهیم شوند و چرخاندن آن را دور گردن و بازوهایتان نیز تجربه کنید. نکته اصلی این است که شما کشش زیادی به عضلات‌تان وارد نکنید. بعد از کسب این مهارت که یک حلقه را به دور کمر خود نگه دارید و بچرخانید می توانید چرخش چند حلقه را تجربه کنید.  این کار به تمرکز شما کمک می‌کند و در عین حال موجب می‌شود کالری بیشتری بسوزانید. به عنوان پیشنهاد دیگر، می‌توانید حلقه‌های دیگر هولاهوپ را روی زمین بگذارید و در حین چرخاندن یک حلقه دور کمرتان از روی دیگر حلقه‌ها بپرید. در دنیای غرب حتی رقص‌های ویژه‌ای با هولاهوپ وجود دارد که به‌خصوص در ‌هاوایی رایج است و انواع حرکات نمایشی با آن مانند گرداندن هولاهوپ‌های آتشین در برخی از نمایش‌ها و سیرک‌ها به دور بدن رایج است.

فاکتورهای مهم در خرید حلقه ورزشی ( هولاهوپ)

فاکتور اول: سایز یا اندازه حلقه لاغری

۱. اندازه قد از زمین تا میانه کمر (ناف): این اندازه قطر مناسب پیش‌ فرض برای حلقه هولاهوپ است. با قرار دادن حلقه‌ لاغری به صورت عمودی روی زمین، باید ارتفاع آن تا جایی مابین کمر و سینه برسد؛ در این صورت این اندازه پیش فرض برای حلقه لاغری مناسب فرد بوده که البته می‌تواند با توجه به سایز بدن و همچنین تجربه حلقه‌زنی تغییر کند. به عنوان مثال بیشتر بزرگسالان برای شروع از حلقه با قطر حدود ۱۰۰-۱۱۰ سانتیمتر استفاده می‌کنند.

۲. نوع و سایز بدن: در صورت کوچک‌تر بودن جثه فرد از میانگین، او می‌تواند با توجه به قدش از قطر حلقه حدود ۵-۱۰ سانتیمتر کم کند. همچنین در صورتی که فرد دارای جثه بزرگ‌تری است، می‌تواند حدود ۵-۱۰ سانتیمتر به قطر حلقه اضافه نماید. البته می‌توان این مقدار را با توجه به مرحله قبل هم اندازه‌گیری کرد.

۳. افراد با تجربه حلقه‌زنی می‌توانند حلقه‌ لاغری کوچک‌تری انتخاب نمایند؛ زیرا در این حالت فرد پیش‌زمینه در انجام حرکات موزون داشته یا در وضعیت بدنی ایده‌آل قرار دارد و می‌تواند از حلقه‌های لاغری کوچک‌تری شروع کند.

فاکتور دوم: وزن حلقه

۱. برای شروع حلقه‌زدن بهتر است از حلقه‌های لاغری نسبتاً سنگین آغاز کرد. بر خلاف باور عموم حلقه‌زدن با حلقه‌های لاغری بزرگ و سنگین ساده‌تر و مناسب تازه‌کارهاست. وزن بیشتر این حلقه‌ها موجب بالا بودن تکانه حلقه هنگام چرخش روی کمر شده و به این ترتیب نگه‌داشتن آن روی کمر راحت‌تر می‌گردد.

۲. در صورت داشتن قد کوتاه باید از حلقه‌هایی استفاده کرد که سبک‌تر هستند. اگر قد فرد از ۱۶۰ سانتیمتر کمتر و نسبتاً لاغر باشد، می‌تواند از حلقه‌های سبک‌تر و با ضخامت کمتر استفاده نماید. ضخامت کمتر حلقه موجب آسان‌تر گرفتن آن با دست‌ها می‌شود. همچنین حلقه‌های سبک‌تر گزینه بهتری برای افراد با جثه کوچک جهت مانور با حلقه می‌باشند.

۳. در صورت حرفه‌ای بودن و نداشتن مشکل برای نگه‌داشتن حلقه، جهت کالری‌سوزی بیشتر بهتر است از حلقه‌های سبک استفاده کرد. به دلیل اینکه برای نگه‌داشتن حلقه‌های سبک روی کمر انرژی بیشتری نیاز است، استفاده از این حلقه‌ها موجب سوزاندن کالری بیشتر در هر دقیقه می‌شود. البته ورزش طولانی مدت با این حلقه‌ها دشوارتر است.

۴. اگر فرد می‌خواهد زمان بیشتری به حلقه‌زدن بپردازد، بهتر است از حلقه‌های سنگین استفاده کند. زیرا همانطور که اشاره شد، حلقه‌های سبک در هر دقیقه کالری‌سوزی بیشتری دارند اما در زمان طولانی کار با آن‌ها به همان نسبت سخت‌تر است.

حلقه‌زن‌های با تجربه متناسب با قدشان می‌توانند حدود ۵-۸ سانتیمتر از حلقه‌ کم کنند.

اگر فرد نتواند حلقه انتخابی را بیش از ۵-۱۰ ثانیه روی کمرش نگه دارد، احتمالاً حلقه‌ای که انتخاب کرده، کوچک است؛ بنابراین لازم است تا حلقه بزرگ‌تری را امتحان کند.

فاکتور سوم: مدل یا استایل حلقه با توجه به فعالیت مد نظر

۱. برای انجام حرکات موزون یا مانور با حلقه بهتر است از حلقه‌های سبک استفاده نمود. زیرا در این حالت با توجه به درگیر بودن کل بدن هنگام انجام حرکات، کالری بالایی هم سوزانده می‌شود.

۲. اگر هدف فرد لاغری شکم و پهلو باشد، باید از حلقه‌های سنگین با برجستگی استفاده نماید. حلقه‌های سنگین دارای برجستگی با وارد کردن ضرباتی به شکم و پهلوها، تأثیر بیشتری روی این نواحی می‌گذارند. این ضربات با شکستن چربی‌ها موجب لاغری سریع‌تر شکم و پهلو می‌شوند.

۳. برای نیازهای مختلف خود از حلقه‌های متفاوتی استفاده کنید؛ افراد فعال در این حوزه حلقه‌های متفاوت با اندازه‌ها و وزن‌های مختلف دارند. در این صورت با پیشرفت فرد، او می‌تواند با توجه به نوع فعالیت، حلقه را تغییر دهد و باید هنگام یادگیری حرکت یا مانور جدید از حلقه‌های سبک و کوچک استفاده کند و وقتی که می‌خواهد فعالیت بدنی طولانی‌تری انجام دهد، استفاده از حلقه‌های سنگین‌تر توصیه می‌شود.

اگر برای انجام حرکات آمادگی جسمانی نیاز به بند TRX دارید ،مقاله ی ” راهنمای خرید بند TRX ” را مطالعه کنید.

نکاتی درباره خرید حلقه ورزشی یا هولاهوپ

  • هر قدر حلقه هولاهوپ سنگین‌تر باشد، برای حرکت شتاب بیشتری ایجاد می‌کند و موجب وارد آمدن فشار بیشتری به عضلات شکم می‌گردد. وزن مناسب این حلقه حدود ۹۰۰ گرم می‌باشد.
  • در صورت بیشتر بودن قطر حلقه هولاهوپ، می‌توان راحت‌تر آن را جلو و عقب کرد؛ زیرا برای واکنش زمان بیشتری وجود دارد. ارتفاع بین دور کمر و قسمت سینه، قطر مناسب برای حلقه هولاهوپ است.
  • در کنار استفاده از حلقه هولاهوپ به منظور داشتن یک برنامه‌ تمرینی مناسب بهتر است از حرکات دیگر مثل اسکوات هم استفاده کرد.

قیمت حلقه کمر (هولاهوپ)   

اگر چه قیمت حلقه کمر (هولاهوپ) خیلی زیاد نیست اما عوامل مختلفی نظیر سایز حلقه، مدل حلقه، شرکت سازنده، مواد به کار رفته در ساخت و …. در تعیین قیمت این محصولات موثرند. به طور کلی قیمت حلقه های هولاهوپ در بازار بین ۱۰ هزار تومان تا ۲۰۰ هزار تومان است.

۰ ۰ رای
Article Rating
[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
برچسب ها

حوا ابراهیم نژاد

به نام دادار حق هم او اول و آخر است و هم او ظاهر و باطن. خبرنگاری حرفه‌اي است كه شب و روز ندارد. حرفه ای که قلم را در دست می گیرد و قسم به آن که باید از آن سخن صدق ببارد. یک نویسنده و خبرنگار موفق واقعیت ها را در غالب حقیقت شرح می دهد نه در قاب شرحیات و شایعات. این حقیر تلاش دارد که نویسنده ای صادق باشد.ارادتمند شما
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن