قانون مهریه ۱۴ سکه چیست؟ + اشکالات این قانون

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره قانون جدید مهریه ۱۴ سکه خواهیم داشت! با ما همراه باشید. سال ۱۳۹۸ شمسی، سیده فاطمه ذوالقدر ، سخنگوی وقت کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در یک برنامه تلویزیونی از طرح قانون مهریه ۱۴ سکه سخن گفت!

سیده فاطمه ذوالقدر ، سخنگوی وقت کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: صحبت ‌هایی در مجلس مبنی بر محدود شدن مهریه تا سقف ۱۴ سکه مطرح شد و با این موضوع مخالفت شد، زیرا نمی‌توان بدون اعطای ضمانت دیگری مهریه را برای بانوان محدود کرد.

وی با بیان اینکه محدود شدن مهریه تا سقف ۱۱۰ سکه مطلوب است و درباره ازدواج‌های فضای مجازی گفت: ضمانت اجرای ازدواج ‌های فضای مجازی برای ما جای سوال است، زیرا شناخت به صورت حقیقی اتفاق نمی ‌افتد و اگر بدون شناخت و تحقیق باشد مشکل ایجاد کند.

او با بیان اینکه باید شناخت در فضای حقیقی اتفاق بیفتد، ادامه داد: اعتماد سازی، شناخت و اخلاق در ازدواج اهمیت دارد. (فارس)

دو اشکال بزرگ تعیین سقف ۱۴ سکه برای مهریه

مسئله ‌ای که ظاهرا نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آن واقف نیستند که اگر بودند، امثال طرح محدود سازی سقف مهریه را در دستور کار قرار نمی ‌دادند. طرحی که ورای ایراد یاد شده، چند اشکال بزرگ دیگر هم دارد، از جمله اینکه ظاهرا برای رفع مشکلات این روز‌های بسیاری از زوجین طراحی شده، اما به هیچ عنوان زودبازده نیست چرا که اگر تصویب شده و به اجرا هم در آید، نمی ‌تواند مهریه ‌های تعیین شده در گذشته را محدود سازد!

ایراداتی کلی که درباره همه طرح‌ های مطرح درباره تغییر مهریه صادق هستند، اما طرح جدید به دو دلیل، متفاوت از آن‌ها و پر ایرادتر به نظر می‌رسد؛ نخست اینکه فلسفه مهریه و دلیل بالارفتن آن را ندید گرفته و هیچ ما به ازایی برای زنان، که مهریه به نوعی تنها تکیه گاه امن شان در مواقع بروز مشکل است، در نظر نگرفته و بعد آنکه فلسفه اش برای تعیین سقف ۱۴ سکه‌ ای مشخص نیست.

۱۴ سکه ‌ای که احتمالا هدف طراحان از در نظر گرفتن آن، «به نیت ۱۴ معصوم» رایج باشد؛ ایده‌ ای که سوای زیر سوال بردن کار کارشناسی برای این طرح، این پرسش را به وجود می ‌آورد که چرا اعداد رایج دیگر در جامعه مانند ۵ یا ۱۲ یا ۴۰ یا ۳۱۳ یا انبوه اعداد دیگر نه و ۱۴؟ آیا اساسا کار درستی است که اعتقادات را به قانونی که نمی‌ دانیم چه تبعات مثبت و منفی به دنبال خواهد داشت، گره بزنیم؟ براستی فایده این کار چیست؟!

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن