برای فروش سهام عدالت چند راه وجود دارد؟ + بهترین روش فروش سهام عدالت

در این مطلب از جدولیاب ، توضیحاتی درباره بهترین روش فروش سهام عدالت خواهیم داشت! با ما همراه باشید. سهام عدالت و فروش آن از جمله موضوعات بحت برانگیزی است که مدتی است توجهات مردم را به سوی خود جلب کرده است! افزایش قابل توجه ارزش سهام عدالت، باعث شده است تا برخی مردم به فروش آن ترغیب شوند.

سهامداران سهام عدالت برای فروش و نقد کردن سهام عدالت خود، چند روش پیش‌ رو دارند!

کارگزاری بانکی

از هفته دوم خرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی ، برای سهامداران امکان فروش سهام عدالت از طریق ثبت درخواست تا سقف ۳۰ درصد از ارزش سهام از طریق بانک‌ ها فراهم شد. سهامداران در این روش می ‌توانستند به شعب بانکی مراجعه کنند یا از طریق برنامه‌ های موبایلی و به صورت مجازی، وکالتنامه فروش ۳۰ درصد از سهام را امضا کنند، در این روش، بانک‌ ها درخواست‌ های فروش را به کارگزاری خود یا کارگزاری طرف قرارداد می ‌داندد و خود بانک در فروش و واریز پول سهام نقشی نداشت! بلکه مسئولیت آن با کارگزاری بود.

اما در بین کسانی که از این طریق برای فروش سهام خود اقدام کرده ‌اند، معترضان بسیاری وجود دارد که مدعی هستند پس از گذشت دو ماه از ثبت درخواست، هنوز هیچ گونه وجهی دریافت نکرده ‌اند یا مبلغ واریزی از ارزش ۳۰ درصد کمتر است!

کارگزاری غیربانکی

حدوددا از میانه خرداد ماه سال ۱۳۹۹ شمسی نیز فروش سهام از طریق کارگزاری‌ های غیربانکی امکان ‌پذیر شد، در این روش، سهامداران باید ابتدا سجامی شوند، سپس در کارگزاری که مد نظر دارند، ثبت نام کنند و از طریق سامانه معاملات سهام عدالت برای فروش سهام عدالت خود اقدام کنند. عملکرد کارگزاری ‌های غیربانکی نیز همانند بانکی راضی‌ کننده نبوده است و موجب شده است برخی از سهامداران از این که اختیار فروش سهام خود را به آنها داده ‌اند، پشیمان شوند و احساس ضرر کنند.

اما براساس پیگیری ‌ها پیرامون معرفی بهترین کارگزاری‌ ها در فروش سهام عدالت در این دو ماه، کارگزاری ‌های اقتصاد بیدار، سهم آشنا و ملل عملکرد بهتری نسبت به سایر کارگزاری‌ ها داشته اند و در مقابل، کارگزاری ‌های آگاه، مفید، بانک ملی، بانک سپه و بانک صادرات بدترین عملکرد را داشته ‌اند.

هر دو روش بالا شاکیان خود را دارد، نمی ‌توان گفت بانکی ‌ها در فروش سهام عملکرد بهتری نسبت به غیربانکی‌ ها داشته ‌اند و یا برعکس!

کارت اعتباری بانکی

طرح کارت اعتباری سهام عدالت را نیز می ‌توان به عنوان روش دیگری برای نقد کردن سهام عدالت در نظر گرفت که هنوز اجرایی نشده است! از این طرح هنوز جزئیات دقیقی منتشر نشده است، اما براساس اطلاعاتی که وجود دارد سهامداران می ‌توانند تا سقف ۵۰ تا ۶۰ درصد ارزش ‌دارایی سهام ‌عدالت خود از بانک، کارت اعتباری خرید دریافت نمایند؛ به مراکز خرید بروند و موجودی آن را به صورت اعتباری خرج کنند. مشمولان این طرح علاوه بر اینکه برای تسویه پول حدود یک سال وقت خواهند داشت، سهام‌ عدالت ارزشمند خود را از دست نمی ‌دهند و باعث برهم ‌خوردن نظم بورس نیز نمی‌ شوند!

بازار سیاه فروش سهام عدالت

در کنار روش های قانونی فروش سهام عدالت یعنی از طریق کارگزاری ‌های بانکی و غیربانکی و طرح کارت اعتباری، بازار سیاه سهام عدالت نیز وجود دارد! اگر چه فروش سهام عدالت بین مردم غیرقانونی است، اما سهامداران در بازار غیررسمی اقدام به خرید و فروش می‌‎ کنند که هم فروشنده و هم خریدار دارد.

براساس اظهارات فروشندگان سهام عدالت، علت روی آوردن آنها به بازار غیررسمی در عملکرد ضعیف بانک ‌ها و کارگزاری ‌ها است و برخی از آنهایی که ۳۰ درصد از سهام خود را از طریق بانک ‌ها فروخته ‌اند، می ‌گویند که حاضر نیستند ۷۰ درصد باقی مانده را نیز از طریق کارگزاری ‌ها بفروشند.

بد نیست بدانید متقاضیان خرید سهام عدالت سهام در بازار سیاه، سهام یک میلیون تومانی را به قیمت یک چهارم ارزش واقعی آن می‌ خرند‌!

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]
۰ ۰ vote
Article Rating
برچسب ها
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن