مضرات خوردن نارنگی / چه کسانی نباید نارنگی بخورند؟

یکی از خوش خوراک ترین و آبدارترین میوه ها نارنگی است که بخاطر خوردن آسانش طرفداران زیادی نیز دارد ، ااما همین میوه خوش رنگ و آبدار عوارضی دارد که در ادامه مضرات خوردن نارنگی را عنوان خواهیم کرد.

تابحال از رسانه‌ها و یا مجلات پزشکی و سلامت در رابطه با فواید و خواص میوه‌ها زیاد شنیده اید، یکی از میوه‌هایی که سرشار از خاصیت برای هر کسی است، نارنگی نام دارد، نارنگی برای کسانی که کم اشتها هستند بسیار مفید می‌باشد.

نارنگی علاوه بر خاصیت اشتها آوری از جمله میوه‌هایی است که برای قلب و معده مقوی بوده و به عنوان یک اشتهاآور طبیعی برای بیماران کم اشتها و افرادی که تمایل به افزایش وزن دارند، تجویز می‌شود. دکتر رضا حشمت درمانگر طب سنتی چین درباره خواص درمانی این میوه زمستانی جزئیات بیشتری را با خوانندگان سیب سبز در میان می‌گذارد.مضرات خوردن نارنگی / چه کسانی نباید نارنگی بخورند؟


افرادی که به نفخ شکم مبتلا هستند با مصرف میوه نارنگی به تنهایی می‌توانند به درمان نفخ شکم خود بپردازند. این گروه می‌توانند میوه نارنگی را به تنهایی میل کنند یا از آب نارنگی یا میوه خشک شده نارنگی مصرف کنند. این مواد همگی خاصیت ضد نفخ دارند. حتی افرادی که تمایل دارند می‌توانند میوه خشک شده نارنگی را به صورت پودر در آورده و آن را به غذای خود اضافه کنند تا اثر نفاخی غذا را از بین ببرد.

میوه نارنگی از بهترین دارو‌های طبیعی ضد سرفه است که به اکسپکتورانت طبیعی در میان درمانگران طب سنتی چین معروف است. مصرف این میوه زمستانی به افرادی که مبتلا به سرفه‌های خلط دار هستند، بسیار توصیه می‌شود. این میوه همانند شربت اکسپکتورانت خاصیت خلط آور دارد و موجب تخلیه اخلاط موذی از گلو و کاهش سرفه‌های بیمار می‌شود.

شاید تا امروز نارنگی را تنها به عنوان یک میوه خوش آب و رنگ و خوشمزه می‌شناختید، اما با مطالعه این نکات خواهید دید که این میوه در برخی شرایط بحرانی می‌تواند مانند دارویی شفابخش به کمک شما بیاید.
افرادی که دچار مسمومیت با الکل می‌شوند می‌توانند این مسمومیت را با نوشیدن آب نارنگی یا خوردن نارنگی تازه برطرف کنند. خاصیت سم زدایی نارنگی به بیمار کمک می‌کند تا خیلی سریع بر مسمومیت و ضعف خود غلبه کند.

اگر به فشار خون مبتلا هستید، نوشیدن آب نارنگی تازه یا افزودن میوه خشک شده آن به غذا به بیمار کمک می‌کند تا فشار خون خود را کاهش داده و آن را کنترل کند.
افرادی که نیاز به دریافت پتاسیم بیشتری دارند می‌توانند از طریق میوه نارنگی، پودر نارنگی یا آب این میوه زمستانی میزان پتاسیم مورد نیاز خود را جبران کنند.
پوست خشک شده نارنگی یکی از مفیدترین بخش‌های این میوه زمستانی برای بهبود سرفه‌های روز‌های سرد زمستانی است.

در مصرف نارنگی زیاده روی نکنید…

زیاده روی در مصرف تمامی مواد غذایی عوارض جانبی متعددی به همراه دارد؛ نارنگی نیز از این امر مستثنا نیست و مصرف بیش از ۵عدد نارنگی در روز ممکن است دردسر آفرین باشد.
افراط در مصرف نارنگی موجب افزایش گاز روده شده و ناراحتی‌های گوارشی برای مصرف کننده به همراه می‌آورد.
نارنگی از آن جهت که راحت‌ترین میوه برای خوردن است و پوست آن به سادگی جدا می‌شود بیشتر توسط بچه‌ها خورده می‌شود؛ بنابراین باید مراقب بچه‌ها بود، زیرا مصرف بیش از اندازه نارنگی آن‌ها را به اسهال و کندی عملکرد روده‌ها مبتلا می‌کند.
یکی دیگر از عوارض مصرف بیش از اندازه نارنگی بروز آفت و التهاب در دهان و زبان مصرف کننده است.
مراقب باشید هرگز نارنگی را به صورت مخلوط با شیرگاو میل نکنید. ترکیب این ۲ موجب بروز درد‌های شکمی می‌شود.مضرات خوردن نارنگی / چه کسانی نباید نارنگی بخورند؟

نارنگی و تداخل دارویی

افرادی که در نسخه دارویی آن‌ها دارو‌هایی وجود دارد که به افزایش میزان پتاسیم خون شان کمک می‌کند، باید مراقب باشند که مصرف همزمان این دارو با نارنگی موجب افزایش بیش از حد پتاسیم در بدن آن‌ها می‌شود و این مسئله خود عوارض جانبی متعددی به دنبال دارد؛ بنابراین افرادی که از دارو‌های حاوی پتاسیم مصرف می‌کنند باید در مصرف نارنگی دقت کنند و حتما با مشاوره متخصص خود این میوه را مصرف کنند.

چه کسانی باید در خوردن نارنگی مراعات کنند؟

بهتر است کسانی که مبتلا به گاستریت، زخم معده یا روده، کولسیستیت، هپاتیت هستند، نارنگی را از فهرست خود حذف کنند. در نارنگی مقدار زیادی اسید اسکوربیک و سیتریک وجود دارد ، که اگر معده اسیدی باشد، می تواند منجر به سوزش معده، فرسایش معده و ایجاد بیماری های دیگر شود.”

در مصرف نارنگی تعادل را رعایت کرده و همچنین افرادی که دیابت یا اضافه وزن دارند از خوردن آن به طور کامل امتناع نمایند. نمی توان بیشتر از دو عدد در روز نارنگی خورد. این محدودیت برای همه و کودکان است.

بیشتر بخوانید :
برای امتیاز به این نوشته جدولیاب کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *