پیش بینی قیمت سکه و طلا نوروز ۱۴۰۰

در این پست از جدول یاب پیش بینی قیمت سکه و طلا در سال ۱۴۰۰ از نظرتان می گذرد. زندگی امروز ما وابستگی زیادی به قیمت طلا ، ارزهای رایج بازار و به خصوص دلار دارد و از صراف حرفه ای بازار گرفته تا آن بقالی که فروش روزانه اش هیچ ارتباط مستقیمی با نوسانات  ارز ندارد همه و همه با تیزبینی و دقت تغییرات و نوسانات بازار ارز و طلا را پیگیری می کنند.

پیش بینی قیمت سکه و طلا

تحلیل گران از ادامه روند افزایشی قیمت جهانی طلا صحبت می کنند و بنا بر پیش بینی ها رسیدن قیمت هر اونس به قیمت ۲ هزار دلار دور از ذهن نیست.

طلا در ۶ هفته گذشته روند صعودی را دنبال کرد، بسیاری از  تحلیلگران معتقدند که در طول یک هفته گذشته قیمت طلا بالای مرز روانی ۱۸۰۰ دلار تثبیت شد و همچنان بر این باورند این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت. یکی از این تحلیلگران آدریان دی است که به تازگی گفته است روند صعودی طلا همچنان ادامه خواهد داشت و معامله گران بازار همچنان شاهد افزایش این فلز خواهند بود. به اعتقاد وی تا زمانی نگاه مردم به طلا ضمامتی برای حفظ ارزش دارایی خود باشد همچنان ارزش اونس به طرز قابل توجهی افزایش خواهد یافت. البته در این میان تحلیلگرانی هم وجود دارند که اصلاح قیمت طلا را به منظور جذب سرمایه جدید دور از ذهن نمی دانند. اوله هانسن کسی است که معتقد است اصلاح قیمت و احتمال بازگشت به مرز روانی ۱۸۰۰ دلار برای جذب تقاضای جدید ضروری به نظر می رسد. به گفته او ممکن است این اتفاق طی یک هفته آینده اتفاق بیافتد. قیمت هر اونس طلا در معاملات امروز بازار با ۰٫۱۳ درصد کاهش به  هزار و ۸۰۷ دلار رسید که بنا بر گزارش رویترز این کاهش قیمت به دلیل تقویت ارزش دلار بود،به گفته مایکل مک‌کارتی تحلیلگر مؤسسه سی‌ام‌سی مارکتس شواهدی فنی وجود دارد که دلار آمریکا ممکن است تقویت شود و احتمالاً به همین دلیل تجار در بازار طلا تا حدودی قیمت‌ها را پایین آورده‌اند . البته رویترز اعلام کرده است که با توجه به افزایش شیوع کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهانی تقاضا برا ی خرید طلا همچنان بالا است و بعید است که قیمت به زیر ۱۸۰۰ دلار برسد. مک کارتی همچنین معتقد است یک دوره میان مدتی افزایش بازار طلا نیز وجود خواهد داشت و به نظر نمی رسد که سرمایه گذاران هنوز به این نتیجه رسیده باشند که بازار نیاز به اصلاح و ترمیم دارد.

افزایش قابل توجه طلا از سال گذشته توسط تحلیلگران داخلی و خارجی پیش بینی شده و گذشت زمان دقیق بودن این پیش بینی ها را نشان داد سوال بسیاری این است که ایا این روند در سال اینده ادامه خواهد داشت و یا به عبارت دیگر قیمت طلا در ۱۴۰۰ به چه رقمی خواهد رسید؟

سال گذشته بود که سیتی بانک در گزارش خود درباره افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۲۰ منتشر کرد . این بانک پیش بینی کرده بود که قیمت طلا در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ هزار و ۷۱۵ دلار خواهد بود. گذر زمان نشان داد که این پیش بینی درست بود و حتی قیمت طلا زودتر از پیش بینی این بانک به این رقم رسید و حتی مرز روانی ۱۸۰۰ دلار را هم رد کرد.  این البته درباره قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ نیز پیش بینی انجام داده بود آن این بود که این رقم در سال آینده میلادی به هزار و ۹۲۵ دلار در هر اونس خواهد رسید.

آیا همچنان قیمت طلا افزایش خواهد یافت؟

قیمت طلا در روز های گذشته دچار نوسانات بسیاری بوده است که پیش بینی آن را در بازه های بلند مدت دچار مشکل کرده است. اما همچنان می توان درباره کوتاه مدت پیش بینی کرد.

قیمت طلا در حال حاضر ۱۸۰۹ دلار می باشد که نسبت به چند روز گذشته شاهد کاهش قیمت است. طی هفته گذشته قیمت طلا همواره بین ۱۷۹۰ تا ۱۸۱۵ دلار در حال نوسان بوده است.

مهم ترین عامل نوسانات اخیر قیمت طلا را می توان نوسانات در میزان تقاضای طلا دانست که بر اثر احساسات منفی در بازار شکل گرفته است. تقاضا برای خرید طلای بالای ۱۸۰۰ دلار همچنان کم می باشد هرچند به نظر می رسد که در حال رشد است.

از طرف دیگر احساسات مبنی بر تولید واکسن کرونا و البته تایید شدن تاثیر مثبت داروی رمدسیویر توسط اروپا نیز در کاهش تقاضا برای خرید طلا نقش مهمی داشته است.

در کوتاه مدت به نظر می رسد که قیمت طلا به دلیل افزایش تقاضا روندی مثبت را طی خواهد کرد. شاخص های فنی به ما نشان می دهند که طلا قصد دارد تا به ۱۸۲۰ دلار در انس برسد و جای پای خود را در سطح ۱۸۰۰ دلار ثابت کند.

پیش بینی قیمت سکه و طلا

با وجود چشم‌انداز مثبت طلای جهانی، اصلاح نرخ دلار در بازار آزاد، فلز زرد را وادار به عقب‌نشینی کرد. در بازار جهانی همچنان اغلب سرمایه‌گذاران طلا را افزایشی می‌دانند که می‌تواند در پیشروی سکه به سطوح جدید نقش مثبتی ایفا کند. با وجود این سکه توجه عمده خود را به روند نرخ داخلی دلار معطوف ساخته است. علاوه بر تب تورمی حاکم بر کل اقتصاد کشور، محدودیت‌های مرتبط با همه‌گیری کرونا نظیر لغو سفرهای مسافران ایرانی به ترکیه یکی از محرک‌های نرخ‌های ارز و در نتیجه، قیمت سکه خواهد بود.

انتظارات مثبت از اونس

طلای جهانی هفته قبل در ششمین صعود متوالی خود به سطح ۱۸۱۱ دلاری رسید. طلا به‌عنوان ابزاری برای پوشش ریسک در برابر مشکلات ناشی از کرونا و تنش‌های دیپلماتیک آمریکا و چین همچنان مورد اقبال سرمایه‌گذاران است. بر اساس نظرسنجی کیتکو ۶۹ درصد از فعالان حرفه‌ای بازار و نیز ۶۰ درصد از سرمایه‌گذاران خرد انتظار رشد طلا در هفته پیش رو را دارند.

از نگاه این دسته از تحلیلگران، ضعف شاخص دلار مهم‌ترین نیروی محرکه طلا برای رشد بیشتر است. طلا در این هفته منتظر نتیجه گفت‌وگوها برای اعلام بسته محرک اقتصادی آمریکا و اروپاست. ضمنا احتمال رشد بازارهای ریسکی هم باعث شده تا طلا به‌عنوان ابزار پوشش تورم مورد توجه قرار گیرد. برخی از تحلیلگران نمودارگرا معتقدند اگر طلا مقاومت ۱۸۲۹ دلاری را بشکند ثبت رکوردهای تاریخی برای این فلز گرانبها میسر خواهد شد.

اتفاق نظر بر روند تداوم اونس

در نظرسنجی مین‌استریت این هفته سایت کیتکو که از کارشناسان بازار طلا اخذ می‌شود ۱۶ نفر شرکت کردند که ۱۱ نفر از آنها معادل با ۶۹ درصد از کل شرکت‌کنندگان به ادامه روند افزایشی قیمت فلز زرد رای دادند. در حقیقت عوامل بنیادی فراوانی مانند آغاز موج جدیدی از پاندمی کرونا در اقتصادهای بزرگی مانند آمریکا هند و برزیل و احتمال تعطیلی مجدد فعالیت‌های اقتصادی در برخی از ایالت‌های آمریکا یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های اقتصادی در جهان است که می‌تواند همچنان به تقاضای پناهگاه‌های امن دارایی بیفزاید.

از سوی دیگر و به عنوان شاهدی بر اثبات وضعیت وخیم چشم‌انداز اقتصادی دنیا، اغلب گزارش‌های چشم‌انداز اقتصادی در ماه جولای حکایت از آن دارد که طول دوره ریکاوری اقتصاد طولانی‌تر از آن چیزی است که پیش‌بینی می‌شد. این عوامل در کنار اقدامات حمایتی بانک‌های مرکزی که خبر خوبی برای طلا محسوب می‌شود، در نهایت سبب شده است تا اکثریت تحلیلگران به حرکت طلا به سوی قله‌های قیمتی بالاتر باور داشته باشند.

۴ نفر دیگر از تحلیلگران شرکت کننده در نظرسنجی مین‌استریت سایت کیتکو که معادل با ۲۵ درصد رای‌دهندگان بودند، اعتقاد دارند قیمت طلا در هفته جاری نوسان زیادی نخواهد داشت. از نظر گروهی از تحلیلگران در فضای کنونی بازارها، طلا مدتی در حوالی مرز ۱۸۰۰ دلاری توقف خواهد داشت هر چند که، احتمال دارد پس از این وقفه به سوی مرزهای بالاتر حرکت کند. در حقیقت بخشی از این گروه، در بلندمدت بر این باورند که طلا بازهم به روند صعودی خود برخواهد گشت هرچند، مدتی در نزدیکی مرز روانی خود نوسان داشته باشد. فقط یک شرکت کننده در این نظرسنجی که معادل با ۶ درصد از کل نفرات این نظرسنجی را تشکیل می‌دهد، به نزولی بودن قیمت اونس رای داده است. نتایج این بخش از نظرسنجی به طور شفاف حکایت از آن دارد که فضای بازارها به سمت صعودی‌بودن قیمت طلا متمایل است.

طلا ضمانت حفظ ارزش دارایی‌ها

آدریان دی تحلیلگر ارشد بازارها درباره اوضاع کنونی طلا پیش‌بینی کرد که تکانه صعودی قیمت طلاف همچنان در بازارها حاضر خواهد بود و معامله‌گران شاهد افزایش مجدد قیمت طلا خواهند بود. او در این باره گفت تا زمانی که مردم از طلا برای پوشش ریسک و ضمانت حفظ ارزش دارایی‌های خود استفاده می‌کنند، قیمت این فلز مدنظر آنها نخواهد بود و به همین دلیل تقاضا برای آن وجود خواهد داشت. این اتفاق سبب خواهد شد که همچنان ارزش اونس به طرز قابل‌توجهی افزایش پیدا کند.

کاهش احتمالی ارزش دلار

بر اساس نظر بسیاری از تحلیلگران، یکی دیگر از عواملی که سبب حمایت از قیمت طلا در آینده کوتاه‌مدت خواهد شد تضعیف مجدد ارزش دلار آمریکاست. به نظر می‌رسد ارزش شاخص دلار آمریکا در برابر سبد ارزهای همتای خود، مجددا وارد روندی نزولی شده است. در حقیقت با توجه به اینکه انتظار می‌رود به دلیل وخامت اوضاع همه‌گیری کرونا در برخی از ایالت‌های آمریکا، فدرال رزرو و کاخ سفید مجبور به اعمال برنامه‌های جدید حمایتی کنند، فشار بر ارزش دلار افزایش خواهد یافت. برنامه خرید دارایی توسط فدرال رزرو و تزریق نقدینگی در نهایت سبب افزایش نرخ تورم این کشور و کاهش ارزش دلار خواهد شد. کاهش ارزش اسکناس پشت سبز، هزینه دلاری نگهداری طلا برای سرمایه‌گذاران دیگر کشورها را کاهش خواهد داد و از همین رو فلز زرد با افزایش تقاضا مواجه خواهد شد. چارلی ندوس استراتژیست ارشد بازارها در  LaSalle Futures Group در این باره عنوان کرد: تا زمانی که تزریق پول به اقتصاد ادامه پیدا کند، روند قیمتی طلا همچنان افزایشی خواهد بود.

تصحیح قیمتی طلا

در کنار فضای صعودی تحلیلگران بازار طلا، بخشی از کارشناسان متذکر شده‌اند که تصحیح قیمتی طلا برای جذب جریان سرمایه‌های جدید اتفاق دور از ذهنی نخواهد بود. اوله هانسن رئیس بخش استراتژی بازارها در Saxo Bank در این مورد گفت: یک تصحیح قیمتی و احتمالا بازگشت به زیر مرز روانی برای جذب تقاضای جدید برای طلا ضروری به نظر می‌رسد. او در ادامه گفت با اینکه به طور کلی روند قیمتی طلا را صعودی پیش‌بینی می‌کند، اما در هفته آینده و در افق کوتاه‌مدت قیمت طلا احتمالا با یک تصحیح و افت مواجه خواهد شد. کالین شیزنسکی استراتژیست ارشد بازار در SIA Wealth Management اما نظر متفاوتی نسبت به روند قیمت فلز زرد دارد. پیش‌بینی او درباره ارزش اونس عدم نوسان زیاد و ایست آن در اطراف مرز ۱۸۰۰ دلاری است. استدلال شیزنسکی در حقیقت بر این واقعیت تکیه دارد که طلا احتمالا در انتظار کاتالیزور های جدید در بازار خواهد ماند. او در این مورد گفت پس از آنکه در روزهای اخیر سه بانک مرکزی ژاپن، بانک مرکزی اروپا و کانادا سیاست‌های پولی خود را بدون تغییر باقی گذاشتند، محرک جدیدی برای قیمت طلا در بازارها وجود ندارد.

تقویم بازارها

یکی از مهم‌ترین مواردی که مورد رصد سرمایه‌گذاران خواهد بود، بسته حمایتی جدید کاخ سفید برای مقابله با کروناست که به احتمال زیاد در هفته‌های آتی سرنوشت آن مشخص خواهد شد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، اخیرا اعلام کرده است که قبل از تعطیلات ماه آگوست نمایندگان کنگره، به دنبال تصویب بسته حمایتی جدیدی خواهد بود. در هفته آینده نیز، روز چهارشنبه را می‌توان شلوغ‌ترین روز از لحاظ انتشار آمارهای اقتصادی دانست. در این روز شاخص قیمت مسکن ایالات متحده و همچنین آمار فروش املاک موجود این کشور منتشر خواهد شد. روز پنج‌شنبه نیز گزارش مدعیان بیمه بیکاری و در روز جمعه نیز شاخص مدیران خرید بخش صنعتی آمریکا منتشر خواهد شد.

قیمت طلا تا دو سال آینده به بیش از ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید

تحلیلگر و استراتژیست ارشد اقتصادی موسسه کاپیتال اکونومیکس تاکید کرد که قیمت جهانی طلا تا دو سال آینده به بیش از ۱۴۰۰ دلار در هر اونس خواهد رسید.  به گزارش پایگاه اینترنتی مارکت واچ ،علی رغم کاهش قیمت طلا در دو سال اخیر هنوز برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند که قیمت این فلز زرد در سال های آینده با افزایش روبرو خواهد شد. بر اساس این گزارش قیمت طلا در روزهای اخیر تحت تاثیر کاهش نرخ بهره بانک مرکزی چین و اظهارات ماریو دراگی رئیس بانک مرکزی اروپا قرار داشته و با افزایش نسبی روبرو شده است. تحلیلگران کامرز بانک آلمان نیز اعلام کردند که قیمت طلا و نقره در شرایط کنونی به شدت بی ثبات و شکننده است ولی در بلند مدت احتمال افزایش قیمت فلزات گرانبها وجود دارد.

موسسه کاپیتال اکونومیکس افزود که شرایط بازار طلا در سال ۲۰۱۴ میلادی چندان رضایت بخش و امیدوار کننده نبوده و قیمت طلا احتمالا تا پایان امسال نزدیک به ۱۲۰۰ دلار تثبیت خواهد شد. سرمایه گذاران غربی تمایل چندانی برای سرمایه گذاری در بازار طلا ندارند و علت اصلی این مساله سیاست های پولی فدرال رزرو آمریکا است.

جولیان جیسوپ تحلیلگر ارشد این موسسه تاکید کرد که قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۶ میلادی به بیش از ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید.

۰ ۰ رای
Article Rating
برچسب ها

حوا ابراهیم نژاد

به نام دادار حق هم او اول و آخر است و هم او ظاهر و باطن. خبرنگاری حرفه‌اي است كه شب و روز ندارد. حرفه ای که قلم را در دست می گیرد و قسم به آن که باید از آن سخن صدق ببارد. یک نویسنده و خبرنگار موفق واقعیت ها را در غالب حقیقت شرح می دهد نه در قاب شرحیات و شایعات. این حقیر تلاش دارد که نویسنده ای صادق باشد.ارادتمند شما
ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
بستن