چه کسانی دز چهارم واکسن کرونا را باید دریافت کنند؟

با کشف واکسن کرونا و زدن سه دز آن به همه هموطنان به صورت رایگان در کشور و خبرهایی از تزریق دز چهارم آن  ، در این مطلب از بلاگ جدول یاب به موضوع چه کسانی دز چهارم واکسن کرونا را باید دریافت کنند؟ خواهیم پرداخت ، لطفا تا انتها با ما همراه شوید :چه کسانی دز چهارم واکسن کرونا را باید دریافت کنند؟

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر اعلام کرد ایران رتبه اول واکسیناسیون پناهندگان و مهاجرین در دنیا را دارد.

دکتر محمد مهدی گویا با اعلام این خبر در نشست خبری استودیو سلامت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هیچ کشوری در دنیا به اندازه جمهوری اسلامی ایران این تعداد مهاجر و پناهنده را واکسینه نکرده است.

واکسیناسیون پناهندگان و مهاجرین

وی افزود: در مجموع ۴ میلیون و ۱۲۹ هزار نفر از مهاجرین و پناهندگان مقیم در ایران در برابر کرونا واکسینه شده اند که ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار واکسن آن اهدایی از طرف سازمان ملل بوده و مابقی را جمهوری اسلامی ایران تامین کرده است.

وی ادامه داد: تاکنون ۲ میلیون و ۱۹۶ هزار نفر از مهاجرین و پناهندگان ساکن در ایران یک نوبت واکسن دریافت و یک میلیون و ۶۲۷ هزار نفر از این افراد نیز دو نوبت واکسن دریافت کرده اند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان این که ۶۱ درصد جمعیت مهاجرین و پناهندگان کشورمان هر دو نوبت واکسن و ۸۱ درصد نیز یک نوبت واکسن دریافت کرده اند، اظهارداشت: همکاران بهداشتی ما در سراسر کشور نهایت تلاش خود را برای واکسیناسیون این عزیزان انجام داده و در بسیاری از موارد با مراجعه به درب منزل آنان اقدام به واکسیناسیون این افراد کرده اند.

آزمایش بیش از یک میلیون مهاجر و پناهنده

دکتر گویا با اشاره به اینکه برنامه واکسیناسیون مهاجرین و پناهندگان ادامه خواهد داشت، گفت: تاکنون یک میلیون و ۹۴ هزار نفر از این افراد که دارای علائم بیماری بودند مورد آزمایش قرار گرفته اند که ۱۰۳ هزار مورد مثبت بیماری از بین آنان تشخیص داده شده و حدود ۶۰ هزار نفر از آنان بستری شده اند و عمده بیماران بستری شده نیز درمان کامل خود را دریافت کرده اند.

وی افزود: سلامت مهاجرین و پناهندگان به سلامتی ایرانیان گره خورده و ما کوچکترین تفاوتی بین مهاجرین و پناهندگان با شهروندان خود در ارائه خدمات بهداشتی قائل نیستیم.

وی ابراز داشت: مهاجرین و پناهندگان برای واکسیناسیون فرزندان خود نیز مانند فرزندان هر ایرانی می توانند به مراکز تزریق واکسن مراجعه کنند.

بیمه مهاجرین و پناهندگان

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیریکی دیگر از اقدامات بسیار ارزشمند ایران درباره مهاجرین و پناهندگان را بیمه این افراد اعلام کرد و گفت: مطابق تفاهمنامه بین سازمان بیمه سلامت، وزارت کشور و کمیساریای عالی پناهندگان ملل متحد، جمعیت مهاجرین و پناهندگان ساکن در ایران تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند.

پیش بینی بیش از دو هفته ممنوع

دکتر گویا بیان داشت: درباره کرونا هیچگاه نباید بیشتر از دو هفته پیش بینی کنیم. زیرا تجربه نشان داده که پیش بینی های طولانی مدت فریبنده بوده و ما را از اهداف خود دور می کند.

وی افزود: ظرف سه هفته اخیر موارد بیماری، بستری و فوتی کرونا در کل کشور روند کاهشی داشته که امیدواریم این روند ادامه داشته باشد. ولی نباید خوش بینی بی مورد هم ایجاد کنیم که مردم از رعایت پروتکل ها منصرف شوند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با اشاره به این که یکی ار موارد رعایت پروتکل ها پرهیز از حضور در تجمعات به ویژه تجمعات بزرگ است، یادآور شد: هرگونه تجمعی در کشور هنوز هم می تواند به عنوان یک عامل محرکه برای ابتلای تعداد زیادی از افراد جامعه باشد و بیماری را دوباره در کشور شعله ور کند.

برنامه ای برای تزریق دز چهارم واکسن کرونا نداریم

وی تصریح کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت برنامه ای برای تزریق دز چهارم واکسن به مردم ندارد و این دز فقط به افرادی که سیستم ایمنی تضعیف شده دارند و برخی بیماران گروه های خاص تزریق می شود.

دکتر گویا در پاسخ به پرسشی درباره قرنطینه اخیر ۱۱ میلیون نفر از جمعیت یکی از شهرها در چین، گفت: چین با موارد طغیان بیماری کرونا با قوانین سختگیرانه برخورد کرده و به محض مشاهده موردی از بیماری در یک شهر یا استان قوانین سختی اِعمال می کند.

وی افزود: قرنطینه اخیر در چین ربطی به مشاهده سویه جدید ندارد و همان سویه امیکرون در یکی از شهرهای این کشور مشاهده شده و توسعه یافته است.

 

 

 

بیشتر بخوانید :

تغذیه مناسب قبل و بعد از واکسن کرونا چگونه باید باشد ؟

۰ ۰ آرا
امتیازدهی به مقاله

ایمیل برای اطلاع رسانی
بهم خبر بده
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
نمایش تمام کامنتها
دکمه بازگشت به بالا